تاریخچه حمل و نقل عمومی در امارات و توسعه آن در دبی

تاریخچه حمل و نقل عمومی در امارات و توسعه آن در دبی

امارات از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان است که در بسیاری از صنایع پیشرو محسوب می‌شود؛ این کشور در صنعت حمل و نقل در دبی از مدرن‌ترین امکانات برخوردار است و بی‌شک این پیشرفت یک شبه بدست نیامده؛ در حقیقت این امر از سال 1970 شروع شده است. 

امارات در حمل و نقل جاده‌ای تا حمل و نقل دریایی جزء کشورهای توسعه یافته به شمار می‌آید؛ همچنین انواع خاص‌ترین خودروهای‌ دنیا را می‌توانید در دبی، این شهر جذاب و جهانی ببینید.

دبی پر جمعیت‌ترین شهر امارات است که با توجه به امکانات بالا، توانسته سالانه بیشترین گردشگر را به خود جلب نماید. سیستم حمل و نقل دبی خود باعث جذب بیشتر توریست به این شهر شده است.

شاید برای شما هم جذاب باشد تاریخچه پیشرفت حمل و نقل در امارات را بدانید که چطور به این مرحله رسید، پس با ما همراه باشید تا مروری کنیم بر راز موفقیت این شهر زیبا.  

تاریخچه صنعت حمل و نقل در امارات

ابتدا حمل و نقل در امارات متحده عربی توسط شتر انجام می‌شد و رانندگان برای رفتن از ابوظبی به دبی مجبور بودند از مسیرهای شنی استفاده کنند زیرا جاده‌ای نبود. برای تجارت‌های دریایی نیز از لندرورها به عنوان کشتی استفاده می‌کردند. با توجه به وضعیت جاده‌ها در امارات به راحتی می توان دریافت که در آن زمان حمل و نقل دریایی یا ریلی وجود نداشت.

در سال 1973، جاده دبی به ابوظبی ساخته شد و استفاده از گذرگاه‌های دشوار امارات از رونق افتاد. در اواسط دهه‌ی 1990، این بزرگراه به چهار خط در هر طرف بزرگ شد و دوربرگردان‌ها نیز با پل هوایی جایگزین شدند و باز هم راه برای سفر هموارتر شد.

تکامل سیستم حمل و نقل در امارات متحده عربی در اوایل دهه 2000 شاهد رونق توسعه شد که در آن زمان تغییرات سریع رخ داد. جاده‌ها بیشتر توسعه یافتند و این توسعه همچنان نیز ادامه دارد و به همین دلیل کشور اکنون دارای یک سیستم جاده‌ای قابل توجه و زبانزد است.

وسایل حمل نقلیه در دبی

در این بخش از وب‌سایت رنت کنیم به حمل و نقل عمومی دبی، مهمترین شهر امارات می‌پردازیم.

تاکسی سرویس در دبی

شرکت تاکسی دبی DTC مسئول نظارت بر تاکسی‌ در دبی است که از توابع شرکت‌های تابعه RTA است زمان تاسیس اولین پایگاه تاکسیرانی در دبی در سال 1995 است که با 81 وسیله نقلیه شروع به فعالیت کرد. در عصر مدرن تاکسی‌ها به‌طور گسترده در دسترس هستند و با قیمت‌های بسیار تنظیم‌شده فعالیت می‌کنند. شاید جالب باشد که بدانید در دبی تا زمانی که تابلوی تاکسی به رنگ سبز روشن است تاکسی خالی است و می‌توانید از آنها استفاده کنید.

تاکسی مهم‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل عمومی در دبی است که می‌توانید انواع مختلفی از آن را در سراسر شهر ببینید، از جمله انواع آن می‌توان به تاکسی‌های عمومی، تاکسی‌های فرودگاه، تاکسی‌های لوکس، تاکسی‌های زنانه و خانوادگی، تاکسی هاتا اشاره کرد.

با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص تاکسی نیز ، امکان رزرو و گرفتن تاکسی وجود دارد، درست مثل برنامه‌هایی که در ایران وجود دارند.. تاکسی‌ها به صورت شبانه روزی در دبی، ابوظبی و شارجه فعال هستند. علاوه بر این، تاکسی‌های فرودگاهی وجود دارند که مسافران را به فرودگاه‌ها برده یا از فرودگاه برمی‌گردانند؛ همچنین تاکسی‌های ویژه برای بانوان که توسط رانندگان زن هدایت می‌شوند نیز وجود دارد.

تاکسی در دبی

اتوبوس در دبی

اتوبوس از مهم‌ترین بخش‌های ناوگان بزرگ حمل و نقل عمومی در دبی است. اولین پایانه‌ی اتوبوسرانی در دبی در سال 1998 تاسیس شد و هنوز هم زیر نظر RTA در حال فعالیت است.

در سال 1998 اتوبوس بین شهری با مسیرهای شارجه، فجیره و عجمان در دبی راه اندازی شد. بعدها مسیرها به ابوظبی، العین و راس الخیمه گسترش یافت. اتوبوس‌های فیدر در سال 2009 شروع به کار کردند، در حالی که خدمات اتوبوس بر اساس تقاضای دبی در سال 2020 آغاز شد.

در حال حاضر کرایه اتوبوس از طریق کارت NOL پرداخت می‌شود. مسیرهای اتوبوس دبی، زمانبندی و میزان کرایه‌ها به راحتی در برنامه S’hail و وب‌سایت RTA در دسترس هستند تا به راحتی بتوانید برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید

اتوبوس در دبی

حمل و نقل دریایی در دبی

دولت امارات همیشه در تلاش بوده است تا اقدامات قابل توجهی را برای کاهش ترافیک انجام دهد، در همین راستا برای مدیریت موثر ترافیک شهر، RTA علاوه بر حمل و نقل عمومی سنتی شهر، سیستم حمل و نقل دریایی متنوعی را هم توسعه داده است.

سیستم اتوبوس آبی دبی اولین سیستم حمل و نقل عمومی در دریاست که در جولای 2007 در دبی افتتاح شد. در حالی که دبی ابرا، فری و تاکسی آبی بعدها در امارات به کار گرفته شدند. برای پرداخت کرایه حمل و نقل عمومی دریایی استفاده از کارت Nol الزامی است.

Dubai-water-bus

مترو در دبی

در سال 1997، ایده‌ی راه اندازی مترو دبی برای حذف تراکم ترافیک و اتکا به حمل و نقل جاده‌ای مطرح شد و اداره‌ی راه و ترابری دبی (RTA) که در سال 2005 تاسیس شده بود بر حمل و نقل در منطقه و مترو نظارت خود را شروع کرد.

در سال 2009، طولانی‌ترین متروی (52.1 کیلومتر) بدون راننده و تک خط در جهان در این منطقه شروع به کار کرد. این خط قرمز مترو دبی با 29 ایستگاه بود که هنوز هم قابل استفاده است. بعدها در سال 2011، با افتتاح خط سبز مترو دبی، 23 کیلومتر دیگر به شبکه ریلی اضافه شد.

ایستگاه‌های مترو و قطارهای موجود در سیستم حمل و نقل عمومی دبی دارای تهویه مطبوع، اتصال Wi-Fi، دوربین‌های مداربسته، هشدارهای پلت فرم، سیستم‌های رادیویی یکپارچه، نمایشگرهای آموزشی هستند. کابین‌ها دارای صندلی‌های اختصاصی برای بانوان، کودکان و افراد مسن اختصاص داده شده است. کرایه را می توان از طریق کارت Nol پرداخت کرد.

در سال 2020 سردمداران دبی حق میزبانی نمایشگاه اکسپو را بدست آوردند و به همین دلیل شروع به ساخت یک خط با 15 کیلومتر در خط قرمز مترو کردند.

مترو در دبی

مونوریل پالم جمیرا

برای اولین بار در سال 2009 یک سیستم مونوریل در دبی راه اندازی شد. همانطور که از نام آن پیداست، مونوریل از مهمترین وسایل نقلیه‌ی‌ عمومی در دبی است که نقاط دیدنی پالم جمیرا را به هم متصل می کند و نقشی اساسی برای حمل و نقل این ناحیه دارد. مونوریل تقریباً 5.5 کیلومتر در سراسر پالم جمیرا گسترش یافته و بین پنج ایستگاه آن سه دقیقه فاصله است.

مونوریل در دبی

تراموای دبی

تراموا یکی دیگر از وسایل نقلیه در دبی در سیستم حمل و نقل ریلی است که در اواخر سال 2014 توسط شیخ حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم در دبی افتتاح شد. تراموای دبی در امتداد جاده‌ی الصفوح از پالم جمیرا به مارینا دبی امتداد یافته و مناطق مهم شهر را به هم متصل می‌کند.

در دبی قطارهای کاملاً خودکار 10.6 کیلومتر را طی می‌کنند و بیش از 11 ایستگاه در سراسر دبی فعال هستند که در آنها توقف دارند. تراموا یکی از راحت‌ترین و ایمن‌ترین سیستم حمل و نقل دبی است که ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند اتصال Wi-Fi را به مسافران ارائه می‌دهد و مسافران کرایه‌ی آن را می‌توانند با کارت Nol پرداخت کنند.

در مجموع هفت کابین در هر تراموا وجود دارد که بین کلاس‌های طلایی و نقره‌ای تقسیم شده‌اند حضور زنان و کودکان در کابین نقره‌ای مجاز است.

تراموای در دبی

میکرو تحرک دبی

اسکوترهای الکترونیکی، موتورسیکلت و دوچرخه‌ها به طور پیوسته به عنوان گزینه‌های محبوب حمل و نقل عمومی در دبی هستند زیرا این وسیله‌ها دارای ویژگی وزن کم، قابل حمل و سرعت بالا برای رسیدن به مقصد هستند. این روش‌های حمل و نقل در دبی باعث صفر شدن آلایندگی شده که در نوع خود بی‌نظیر است.

برای ارائه‌ی خدمات اجاره‌ی اسکوتر، RTA با چند شرکت خارجی و داخلی همکاری کرده است و همچنین مسیرهایی را برای استفاده از اسکوترهای الکترونیکی در دبی مشخص کرده است که استفاده از آنها را راحت و ایمن‌تر می‌کند.

میکرو تحرک در دبی

آینده حمل و نقل در امارات

امارات سرمایه‌گذاری قابل توجهی در رشد صنعت حمل‌ و نقل انجام داده است و از فناوری‌های پیشرفته دنیا برای بهبود زیرساخت‌های خود استفاده می کند. امارات متحده عربی طی سالهای اخیر تمام شبکه حمل و نقل خود را از جاده‌های آسفالت گرفته تا بزرگراه‌ها، شبکه‌های ریلی و دریایی همه را تغییر داده است.

شرکت RAT قصد دارد تا سال 2030 بخشی از صنعت حمل و نقل عمومی در دبی را به حالت خود مختار تبدیل کند. یکی از پروژه‌های جذاب این کشور تامین انرژی هایپر لوک توسط انرژی خورشیدی است که زمان سفر بین ابوظبی و دبی را از دو ساعت به 12 دقیقه کاهش می‌دهد. پیش بینی می‌شود در سال‌های اخیر مهندسان و مدیران حمل و نقل امارات اقدام به ساخت ماشین پرنده برای جا‌به‌جایی افراد کند.

آینده حمل و نقل در امارات

سخن آخر

در حال حاضر اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم، رانندگی با بهترین مدل و برند خودرو که در دبی موجود است را تجربه کنید؛ زیرا هم از نظر هزینه صرفه جویی خواهید کرد و هم آزادی عمل از نظر زمانی خواهید داشت برخلاف تصور هزینه حمل و نقل عمومی در دبی قیمت بالایی دارد. با اجاره خودرو در دبی می‌توانید رانندگی با خودروی رویاهای خود در خیابان‌های استاندارد دبی را به بهترین شکل ممکن برآورده کنید.

زمانی که قصد تجربه رانندگی در دبی را داشتید می‌توانید از طریق شرکت رنت کنیم اقدام به اجاره ماشین در دبی کنید. خدمات اجاره ماشین در دبی به دو صورت کرایه ماشین با راننده و اجاره ماشین بدون راننده در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. رنت کنیم انواع ماشین لوکس از بهترین برند و مدل دنیا را برای اجاره به شما عزیزان آماده کرده است. تمامی خودروها تمیز و در حد صفر کیلومتر هستند. شما می‌توانید براساس بودجه و علاقه خود ماشین را انتخاب کنید و برای مدت زمانی که در دبی هستید، استفاده کنید.

در شهرهای مختلف ایران نیز می‌توانید از خدمات رنت کنیم برای رسیدگی به امور شخصی، ماشین عروس، ترانسفر فرودگاهی استفاده کنید. بهترین روش برای توریست‌هایی که قصد ایران‌گردی را دارند، می‌توانید ابتدا اقدام اجاره خودرو در فرودگاه مهرآباد کنید و سپس با ورود به هر شهری خودرویی را در اختیارشان قرار دهید.

سوالات متداول

پر استفاده‌ترین وسایل نقلیه عمومی در دبی چیست؟

طبق آماری که توسط RTA منتشر شده است، سالانه حدود 210 میلیون مسافر از مترو و تراموا در دبی استفاده می‌کنند.

چرا اجاره ماشین در دبی بهتر از استفاده از وسایل نقلیه عمومی است؟

دو دلیل وجود دارد که نشانه اجاره ماشین در دبی بهتر از استفاده از وسیله عمومی است.

  1. هزینه وسیله‌های نقلیه بالا است.
  2. در هر مکانی و محلی امکان استفاده از وسیله نقلیه نیست