معرفی بهترین جاذبه‌های دیدنی شیراز

به قلم
|
|
جاذبه‌های دیدنی شیراز

به عنوان کسی که چندین بار به شیراز سفر کردم و هر دفعه با جاذبه‌های دیدنی بیشتری از این شهر آشنا شدم؛ تصمیم گرفتم با‌توجه‌به تجربه خودم، بهترین و زیباترین جاهای دیدنی شیراز که سفرم به این شهر را به‌یاد‌ماندنی‌تر کرد؛ در این مقاله با شما به اشتراک بگذارم تا زمانی که شما هم به این شهر فوق‌العاده سفر کردید؛ از دستشون ندید. پس با من همراه باشید.

بهترین جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شیراز

 • بازار وکیل
 • آرامگاه حافظ
 • دشت ارژن
 • آبشار مارگون
 • مسجد نصیرالملک
 • تخت جمشید
 • باغ ارم و خیابان آن
 • نارنجستان قوام
 • باغ عفیف آباد

بازار وکیل؛ بازار سنتی و رنگارنگ در دل شیراز

بازار وکیل که بازار اصلی شیراز است؛ با سقف بلند و معماری قدیم و کلی مغازه‌های رنگارنگ خیره‌کننده است. اگر طرف صبح یا ظهر به این بازار بیایید، نوری که از بالای سقف به داخل بازار می‌تابد و روی گلیم‌ها و مغازه‌های رنگارنگ این بازار می‌افتد، حس عجیب و خاصی را به شما القا خواهد کرد و شما را به عکاسی جلب می‌کند. اگر به این بازار رفتید؛ حتما یه سر به محوطه و پیاده‌روی جلوی درب ورودی بازار هم بزنید؛ چون پر از مغازه‌های صنایع دستی و کافه‌های جذاب است.

آدرس: شیراز، بلوار کریم‌خان زند، میدان شهدا، خیابان پیروزی، خیابان فرهنگ، خیابان طالقانی.

بازار وکیل شیراز، یکی از جاذبه‌های دیدنی شیراز
منبع: instagram

آرامگاه حافظ؛ فضایی شاعرانه و آرامش‌بخش

آرامگاه حافظ هم که نیاز به معرفی ندارد؛ چون اکثر مردم ایران، این شهر را به وجود آرامگاه شاعر خوش سخن شیرازی، حافظ می‌شناسند. آرامگاه حافظ در مناطق شمالی شهر شیراز و جنوب دروازه قرآن قرار دارد. وقتی که وارد آرامگاه حافظ می‌شوید؛ محو صدای موسیقی، پرنده و فضای آرامش‌بخش و خوش آب‌وهوای آن در کنار عطر گل و فضای سرسبز آن به‌خصوص در فصل بهار خواهید شد و اینگونه است که این مکان، به‌عنوان یکی از بهترین جاذبه‌های دیدنی شیراز به حساب می‌آید و پاتوق خیلی از شیرازی‌ها و مسافران این شهر است.

آدرس: استان فارس ، شیراز، حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه.

قیمت بلیط ورودی: هزینه ورود به آرامگاه حافظ، برای ایرانیان، 50,000 تومان و برای افراد خارجی 100,000 تومان است.

ساعت بازدید: از 9 صبح تا 7 شب.

آرامگاه حافظ؛ بهترین جاهای دیدنی شیراز
منبع: rentkonim

دشت ارژن؛ روزی دور از شهر در طبیعت سرسبز

دشت ارژن که به نام‌های ارژن و دشت ارجن نیز شهرت دارد. درست است که کمی از شهر شیراز فاصله دارد؛ اما یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهر شیراز است. دشت ارژن علاوه‌بر بهار، در زمستان و پاییز نیز بسیار دلربا و زیبا است و وجود دریاچه، پرندگان مهاجر و گل‌های بی‌شمار در این منطقه، به دور از فضای شهر، می‌تواند یک روز خاطره‌انگیز را برای شما رقم بزند.

آدرس: دشت ارژن، در 60 کیلومتری شیراز و بین شیراز و کازرون واقع شده است.

بغل جاده دشت ارژن؛ از بهترین جاهای دیدنی شیراز
منبع: instagram

آبشار مارگون و مسیر رویایی آن

آبشار مارگون، در مسیر شیراز به یاسوج (یاسوج-اقلید) قرار دارد؛ به جرات باید گفت یکی از زیباترین جاذبه‌های اطراف شیراز به‌حساب می‌آید. این آبشار به‌علت نبود رودخانه و خروشیدن از چند چشمه به این نام شهرت دارد که در تابستان نیز آب آن سرد و لذت‌بخش است. حتی مسیری که از شیراز به طرف یاسوج باید طی کنید تا به آبشار مارگون برسید؛ یکی از زیباترین مسیرهایی خواهد بود که تا حالا دیده‌اید.

من در فصل بهار و ماه اردیبهشت از این مسیر عبور کردم و واقعا از وجود چنین منظره‌های زیبا و رویایی در ایران، به وجد اومدم. اگر خواستید از آبشار مارگون دیدن کنید و از مشاهده این مسیر زیبا به طرف آبشار در روشنایی لذت ببرید؛ حتما اول صبح به سمت این مقصد بکر حرکت کنید؛ چون کمی مسیر طولانی است.

آدرس: آبشار مارگون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مرکز شیراز و در جاده شیراز سپیدان یاسوج واقع شده است.

آبشار مارگون؛ یکی از جاذبه‌های دیدنی شیراز
منبع: rentkonim

مسجد نصیرالملک؛ مسجد صورتی با شیشه‌های رنگین

یک ساختمان با معماری و پنجره‌های قدیمی و شیشه‌های رنگارنگ و فرش‌های ایرانی، بک‌گراند عکس‌های افراد زیادی است که به شیراز سفر می‌کنند؛ احتمالا هم در صفحات مجازی خیلی دیده‌اید. اینجا مسجد نصیرالملک “معروف به مسجد صورتی” سوژه عکاسان بسیاری است و به هر کسی توصیه می‌شود که حتما برای عکاسی به این مسجد، سر بزند و البته که در لیست بهترین جاهای دیدنی شیراز جای دارد. این مسجد متعلق به دوره‌ قاجار است و به‌خاطر فضای درونی لذت‌‌بخشِ رنگارنگش معروف است. مسجد دارای سردر و ورودی زیبا و هشتی و یک صحن بزرگ و دو شبستان تابستانی و زمستانی و دارای دو ایوان (شاه‌ نشین) در شمال و جنوب حیاط است و در مجموعه بناهای شهری در محله‌ای که قبلا متعلق به خانواده قوام بوده ایجاد شده است.

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، انتهای کوچه ۳۷.

ساعت بازدید: از 7 صبح تا 7 شب.

مسجد نصیرالملک؛ یکی از جاذبه‌های دیدنی شیراز برای عکاسی
منبع: instagram

تخت جمشید؛ مجموعه تاریخی باشکوه

یکی از معروف‌ترین و باشکوه‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز، تخت جمشید است. قدمت تخت جمشید به دوران پادشاهی داریوش اول باز می‌گردد که با دستور داریوش بنا شد. این کاخ بزرگ و مجلل که به دستور داریوش هخامنشی ساخته شد، در دوره‌های بعد، خصوصا در دوران پادشاهی خشایارشاه و اردشیر اول بسط و گسترش یافت. زمانی که به دیدن تخت جمشید می‌روید و پا در این کاخ می‌گذارید؛ ترکیب حسی از عظمت، شکوه، اصالت و قدرت در گذشته یک خاندان اصیل ایرانی، شما را به وجد می‌آورد و به تفکر فرو‌ می‌برد.

تخت جمشید که در مرودشت استان فارس قرار دارد، تا سال‌ها کاخ تشریفاتی و پایتخت مجلل هخامنشیان بود و همچنان به عنوان یکی از ماندگارترین اسناد تاریخ باشکوه ایرانی از آن یاد می‌شود.

آدرس: استان فارس، شهرستان مرودشت، میدان تخت جمشید، مجموعه تخت جمشید. تخت جمشید در 10 کیلومتری شهر مرودشت و 75 کیلومتری شیراز واقع شده.

قیمت بلیط ورودی: هزینه ورود به تخت جمشید، برای ایرانیان، 5,000 تومان و برای گردشگران خارجی 50,000 تومان است.

ساعت بازدید: 9 صبح تا 7 شب.

تخت جمشید؛ یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری شیراز
منبع: rentkonim

باغ ارم؛ باغی پر از گل و شکوفه‌های بهاری

اگر مثل من طرفدار فضای سبز، گل و درخت هستید؛ در شیراز، بازدید از این باغ را از دست ندهید. البته این باغ صرفا یک باغ درخت و گل نیست؛ در وسط این باغ، یک عمارت باشکوه با معماری تاریخی و دیدنی وجود دارد. هنوز بنیان‌گذار و تاریخ ساخت این باغ به‌طور دقیق مشخص نشده؛ ولی بر حسب یک سری شواهد، می‌گویند که این بنا به سده دهم و یازدهم هجری بر‌گردد. عمارت وسط این باغ، در زمان قاجاریه و با تقلید از سبک معماری زندیه در 3 طبقه ساخته شده‌است. معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ بری این عمارت، نشان‌دهنده شاهکار معماری زمان قاجار است. 

اتاق‌های طبقه زیرین آن با کاشی‌کاری‌های رنگارنگ، محلی برای استراحت در روزهای گرم تابستان بوده است و دو طبقه بالایی آن دارای ستون‌هایی است که با الهام از تخت جمشید طراحی شده‌اند. خیابان ارم هم که این باغ در آن واقع شده، مکانی دنج برای پیاده‌روی چه در روز و چه در شب است.

آدرس: شیراز، میدان ارم، بلوار ارم.

هزینه ورودی: قیمت بلیط ورودی باغ ارم برای گردشگران ایرانی 30 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 200 هزار تومان است. 

ساعت بازدید: 8 صبح تا 8 شب.

باغ ارم شیراز؛ یکی از بهترین جاذبه‌های دیدنی شیراز
منبع: instagram

نارنجستان قوام؛ معماری ستودنی در کنار باغچه‌ای پر از عطر نارنج

نارنجستان قوام مثل یک خانه باصفای قدیمی که حال‌وهوای قدیمی و صمیمیت خاصی داخلش احساس می‌شود و معمولا هر کس به اینجا می‌آید یاد خاطرات و گذشته شیرین می‌افتد. خانهٔ قوام یا باغ نارنجستان قوام در دورهٔ قاجار محل اقامت حاکم شیراز بود و توسط چند نسل از خاندان قوام پایه‌گذاری، احداث و تکمیل شده. دلیل اینکه به آن، نارنجستان هم گفته می‌شود؛ وجود درختان نارنج در حیاط این عمارت است. به‌خصوص در فصل بهار با وجود عطر بهار نارنج در حیاط این عمارت، لحظه‌ای از هیاهوی دنیای اطراف خود بیرون می‌آیید و وارد جهانی دیگر می‌شوید. بی‌تردید که یکی از بهترین و دنج‌ترین جاذبه‌های دیدنی شیراز است.

آدرس:استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند.

هزینه ورودی: قیمت بلیط ورودی نارنجستان قوام برای گردشگران ایرانی، 5,000 و برای گردشگران خارجی، 100,000 تومان است.

ساعت بازدید: 8 صبح تا 8:30 شب.

نارنجستان قوام، از بهترین جاهای دیدنی شیراز
منبع: rentkonim

باغ عفیف آباد؛ باغی زنده و باصفا در ستارخان شیراز

شهر شیراز، کلا باغ‌های زیادی دارد؛ باغ عفیف‌آباد یا گلشن هم یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی شهر شیراز است. این باغ در محله عفیف آباد در بلوار ستارخان شیراز جای گرفته‌است. این باغ هم‌اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های ارتش خاورمیانه در آن وجود دارد. در میان این باغ، یک کافه هم وجود دارد که توصیه می‌کنم یک فالوده شیرازی هم بگیرید و از فضای سرسبز زیبای اطراف خود با موسیقی که در حال پخش است، لذت ببرید. 

آدرس:استان فارس، شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد، نزدیک به خیابان ستارخان.

هزینه ورودی: قیمت بلیط ورودی باغ عفیف‌آباد برای گردشگران ایرانی، 5,000 و برای گردشگران خارجی، 50,000 تومان است.

ساعت بازدید: 8:30 صبح تا 9:30 شب.

باغ عفیف آباد شیراز از بهترین جاذبه‌های دیدنی شیراز
منبع: instagram

بهترین جاذبه‌های گردشگری شیراز در شب

 • حافظیه
 • آرامگاه سعدی
 • پیاده‌روی در خیابان ارم، خیابان زند و دروازه قرآن، ارگ کریم خان
 • بازار وکیل و بازار قیصریه
 • کافه‌گردی

بهترین جاذبه‌های گردشگری شیراز در فصل بهار

 • باغ ارم
 • باغ جهان نما
 • باغ دلگشا
 • باغ عفیف‌آباد
 • نارنجستان قوام
 • دشت ارژن
 • آبشار مارگون

جاذبه‌های دیدنی شیراز؛ تاریخی

 • تخت جمشید
 • آرامگاه کوروش در پاسارگاد
 • ایزدخواست
 • عمارت‌ها و موزه‌های شیراز موجود در باغ‌ها و مجموعه وکیل

بهترین جاهای دیدنی شیراز از نظر معماری

 • مسجد نصیر الملک
 • مسجد وکیل
 • عمارت‌های موجود در باغ‌های قدیمی مانند ارم، نارنجستان قوام و عفیف‌آباد
 • تخت جمشید و آرامگاه‌ها

سخن پایانی به نقل از نویسنده

در این مقاله سعی کردم، از بین جاهایی که در این شهر رفتم و دیدم، بهترین جاذبه‌های دیدنی شیراز را گلچین کنم و به کسایی که تا حالا شیراز نرفتند یا از جاهای دیدنی شیراز خبر ندارند؛ مکان‌هایی را معرفی کنم که از دیدگاه من، واقعا ارزش دیدن را دارند. امیدوارم در سفرتان به این شهر، از تمام جاهای دیدنی شیراز در این لیست دیدن کنید و لذت ببرید. در ضمن شیراز در هر فصلی زیباست؛ اما توصیه می‌کنم برای دیدن باغ‌ها و طبیعت، حتما در فصل بهار، به‌خصوص اردیبهشت‌ماه، از این اماکن دیدن کنید که زیبایی وصف‌ناپذیر دیگری دارند.

اگر تجربه‌ای از جاذبه‌های گردشگری شیراز دارید یا از جای دیگری از شیراز دیدن کردید و لذت بردید که در این لیست نبود؛ خوشحال می‌شویم نظرتان را با ما در بخش دیدگاه پایین صفحه به‌اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شیراز پاسخ داده شده است:

چه جاذبه‌های تاریخی معروفی در شیراز وجود دارد؟

شیراز مملو از جاذبه‌های تاریخی دیدنی است، از جمله تخت جمشید، آرامگاه حافظ و سعدی، باغ ارم و مسجد نصیر الملک که هر کدام نشان‌دهنده گذشته فرهنگی و تاریخی ایران در برهه‌ای از زمان هستند.

کدام فصل برای بازدید از جاذبه‌های دیدنی شیراز بهتر است؟

فصل بهار، به‌خصوص ماه اردیبهشت آن، بهترین زمان برای بازدید از شیراز است، زیرا هوا معتدل است و باغ‌های شیراز مانند باغ ارم در اوج زیبایی و شکوفایی خود هستند.

در شب از کدام جاذبه‌های گردشگری شیراز بازدید کنم؟

در شب می‌توانید از حافظیه برای شنیدن شعرخوانی در شب‌ها دیدن کنید یا در بازار وکیل و خیابان‌های مشهور شیراز مانند ارم قدم بزنید و کافه‌گردی کنید.

5
(2)

5 / 5. 2

2 دیدگاه دربارهٔ «معرفی بهترین جاذبه‌های دیدنی شیراز»
  1. سحر رضایی زاده

   مهسا جان، باغ ارم خیلی بزرگتر از نارنجستان قوام هست و باغش خیلی وسیعتره. تنوع درختان و گلهاش هم خیلی بیشتر هست ولی نارنجستان قوام مثل یک ملک شخصیه و کوچکتر هست و فضای داخل عمارتش هم کاملا قابل بازدید هست. در کل هر دو زیبایی های خاص خودشون رو دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا