مهمترین شهرهای گردشگری در ایران

گردشگری در ایران

ایران، سرزمینی با تاریخی کهن و فرهنگی غنی بوده که وطن برخی از شگفت‌انگیزترین و مهم‌ترین شهرهای گردشگری جهان است. در این مقاله، ما به معرفی و بررسی دقیق مهم‌ترین شهرهای گردشگری ایران می‌پردازیم، از شیراز با جاذبه‌های تاریخی و ادبی‌اش گرفته تا اصفهان با معماری باشکوه و تبریز با بافت فرهنگی غنی‌اش. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا زیبایی‌ها و تنوع غنی فرهنگی و تاریخی این شهرها را کشف کنید و برای سفر واقعی خود به این مقاصد تاریخی و فرهنگی آماده شوید.

مهمترین مناطق گردشگری ایران 

ایران کشوری باور نکردنی برای آغاز سفری خاطره انگیز است. معماری ایرانی در جای جای کشور شما را شگفت زده خواهد کرد و  دوستی و مهمان نوازی هر شهر شما را به آرامش خواهد رساند. مناظر طبیعی آن نیز لذتی بی نظیر را به شما هدیه خواهد کرد. اما قبل ازشروع  ایرانگردی خود باید با مناطق مهم ایران آشنا شوید و جذابه های گردشگری آن را بشناشید.

شهر اصفهان

اصفهان پایتخت فرهنگی و سومین شهر پناور ایران می باشد. شکوه و جلال این شهر با سلطنت شاه عباس آغاز شد. او اصفهان را به پایتخت ایران در آورد و در آن بازار بزرگی ساخت که از لحاظ استراتژیک در جاده ابریشم قرار داشت.
اما زمان شکوه اصفهان کوتاه بود زیرا پس از مرگ شاه عباس پایتخت به شیراز و پس از آن به تهران انتقال داده شد. این شهر یکی از مهمترین مقاصد گردشگران داخلی و خارجی است. کلانشهر اصفهان از شرق بین مناطق بیابانی و نیمه کویری و از غرب بین کوه های زاگرس محاصره شده است.
اصفهان منطقه ای با تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی است که دارای آثار تاریخی بجای مانده بسیاری از تمام دوره های تاریخی است. این شهر یکی از مراکز ارزشمند باستان شناسی است که موازی با مناطق مهم تاریخی دنیا می باشد.
بسیاری از آثار تاریخی شهر اصفهان در فهرست آثار تاریخی دنیا به ثبت رسیده است. غذاهای سنتی شهر در کنار معماری بی نظیر ساختمان هایش این شهر را به نگینی درخشان در بین دیگر شهرهای ایران تبدیل کرده است. این شهر به دلیل محوراستراتژیک خود در طول جاده ابریشم و آثار به جای مانده هنری و تجاری و صنعت باستانی خود همیشه جزو شهرهای مهم اقتصادی و فرهنگی بوده است.

نام اصفهان همواره کنار رودخانه زاینده رود می درخشد. قدم زدن در بازار تاریخی میدان نقش جهان پیش از قدم زدن به روی پل زیبای سی و سه پل مطمئنا خاطره انگیزترین بخش تعطیلات شما خواهد بود.اثار به جای مانده از این شهر به خوبی تداعی گر عبارت معروف اصفهان نصف جهان می باشد.

مسجد جامع اصفهان دیگر آثار تاریخی این شهر است که دارای معماری با تاریخچه ی 800 ساله می باشد. حتما در ایرانگردیتان سفر به اصفهان را جزو اولویت های خود قرار بدهید.

 شما می توانید با اجاره ماشین در اصفهان از تمام مناطق تاریخی این شهر دیدن کنید. فقط کافی است به یکی از شرکت های معتبر رنت خودرو مراجعه کرده و خودرو مود نظر خود را هر مدت زمانی که می خواهید اجاره کنید.

پل سی و سه پل

شهر یزد

یزد در لغت به معنی پاک و مقدس است. یزد شهر بادگیرها، خانه های گلی با اقامتگاهای قدیمی است.این شهر به شهر بادگیرها معروف و در بین رشته کوه های شیر کوه و خرانق قرار گرفته است.
شهر یزد به دلیل داشتن قدمت جاذبه های تاریخی جزو مهمترین شهر تاریخی خشتی ایران و دومین شهر تاریخی جهان قرار گرفته است. اقتصاد این شهر به صنایع دستی آن نظیر سفال و سرامیک، کاشی، فرش، گلیم آن بستگی دارد. کارخانه کاشی و فیبر نوری، کاشی، سرامیک و موزاییک، صنایع غذایی، کارخانه های نساجی و همچنین معادن بزرگ دیگر صنایع مهم این شهر می باشد.
مهمترین آثار باستانی یزد که می توان به آنها اشاره کرد : باغ دولت آباد، مسجد جامع یزد، میدان وقت الساعت، میدان امیر چخماق، خانه لاری ها، مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر،آتشکده ورهرام و… می باشد. بناهای خشتی شهر یزد در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و از آن به عنوان یک شهر بین المللی یاد می شود.

بادگیرهای شهر یزد

کویر مصر

کویر دنیای ناشناخته هاست و تنها کافی است یک بار به آن سفرکرده تا هرگز رویای آن رهایتان نکنید. نام این کویر برگرفته شده از روستای بی آلایش نزدیک این کویر گرفته شده است. این روستا در 55 کیلومتری شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار گرفته که دااری 180 نفر جمیعت می باشد.
این کویر در گودال‌هایی طبیعی در کوهپایه‌های این کوه، تپه‌های ماسه‌ای زیبایی را تشکیل داده است که هدف گردشگری و کویر نوردی قرار گرفته است. روستای مصر به دلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک است. مردم مصر در سال‌های اخیر و به خصوص در ایام گردشگری بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر می‌پردازند.
وجود جاذبه های گردشگری در کویر مصر همچون وجود چاه های عمیق، درختان گز و سرسبزی های وجود خانه های کویری موتور سواری و شتر سواری از جمله عواملی است که توانسته تعداد زیادی مسافر را به خود جذب کند.

کویر مصر

کاشان 

کاشان جواهری در قلب استان اصفهان است.این شهر با معماری با شکوه در استان اصفهان واقع شده است. اگر به شهرکاشان سفر کردید سفر شما با بازدید از مسجاد و خانه های تاریخی این شهر کامل خواهد شد. در فصل بهار مراسم گلابگیری در این شهر برگزار می شود که یکی از محبوب ترین جاذبه های دیدنی کاشان است.
برای بازدید از این مراسم تورهای زیادی اسم به کاشان سفر می کنند. شما نیز اگر دوست دارید این مراسم با شکوه را از دست ندهید با اجاره خودرو و یا با اجاره ون با دوستان خود به شهر کاشان سفر کنید.
کاشان شهری است که از لحاظ پوشش گیاهی بسیار فقیر می باشد و بیشتر گیاهان آن به صورت درخچه و بوته است. از معروف ترین خانه های تاریخی شهر کاشان می توان از خانه طباطبایی ها نام برد که معماری بی نظیر آن باعث شده گردشگران زیادی را به خود جذب کند. باغ فین کاشان، خانه های تاریخی بروجردی ها و طباطبایی ها ، مراسم گلابگیری جزو مواردی هستند که نباید بازدید از آن را فراموش کنید.

باغ فین یکی از مهمترین مناطق گردشگری این شهر است که از نمونه های برتر معماری در سراسر جهان به شمار می رود چرا که تلفیقی از تاریخ، معماری و طبیعت محسوب می شود و در تمامی آن اصول معماری به شکل هوشمندانه ای به کار رفته است.

خانه طباطبایی ها

تخت جمشید

تخت جمشید از آثار مهم ایران و جهان است که در استان فارس به روی صفحه ای با وسعت صدو بیست و پنج هزار متر مربع وسعت ساخته شده است. پرسپولیس نام یونانی برای شهر باستانی تخت جمشید می باشد و به معنای «مرکز تمدن پارس» یا «شهر پارسیان» است. این بنا در 70 متری شمال شرقی شیراز امروز قرر گرفته است..

بر اساس سنگ نوشته های به دست آمده از تخت جمشید نام اصلی این بنا پارسه می باشد. در قدیم نام پارس به معنای شهر ایرانیان بوده است که ساخت آن در سال 518 میلادی تحت حکومت پادشاه داریوش آغاز شد.
این بنا یکی از مهمترین و برترین بناهای تاریخی جهان می باشد که به دستور داریوش ساخته شده است. تخت جمشید از بخش های مهمی تشکیل شده است که میتوان به کاخ دروازه ملل یا کاخ رسمی و تشریفات تخت جمشید، خزانه ی شاهی، دژ و باروی حفاظتی، پلکان های ورودی سکو و دروازه ی خشایار شاه و سرای نشیمن و کاخ های کوچک اختصاصی اشاره کرد.

تخت جمشید

اجاره ماشین برای ایرانگردی

اجاره خودرو در تهران و استفاده از این خدمات برای سفرهای خود به شما این فرصت را می دهد تا بیشتر از گشت وگذار خود لذت ببرید. اجاره خودرو در تهران جلوه ای ویژه ای از خدمات عمومی در شهر تهران است. یکی از مهمترین اهداف اجاره خودرو تعامل بین تولیدکنندگان خودرو و استفاده کنندگان آن می باشد.
بدین معنی که در شرایط کنونی تعداد زیادی از مردم به دلیل قیمت بالای خودرو نمی توانند خودرو مورد نظر خود را خریداری کنند اما این موسسات با قیمت منصفانه ای خودرو که ما نیاز داریم در اختیار ما قرار می دهند.
شما می توانید با اجاره خودرو در آرامش و با خیالی آسوده ایرانگردی کنید.شما می توانید از شمال تا جنوب ایران را با اجاره خودرو در هر نوعی که بخواهید زیر پا بگذارید.
البته باید توجه کرد که خودرویی انتخاب شود که بتواند نیاز شما را تامین کند. برای مثال اگر شما به مناطق صعب العبور و کوهستانی سفر می کنید به اجاره خودرو آفرود نیاز دارید.

اجاره خودرو با راننده نیز یکی از خدمات دیگر این موسسات برای سفرهای شما می باشد. اجاره خودرو با راننده به افرادی پیشنهاد می شود که تمایل دارند خودرو را بیش از 24 ساعت در اختیار خود داشته باشند. این خدمات به افرادی توصیه می شود که آشنایی کافی با شهر نداشته و ترجیح می دهند راننده در اختیارشان باشد.

سفر یکی از تجربه های مهم  زندگی هر فرد می باشد. پس از همین الان برای آخر هفته خود برنامه ریزی کنید. ما همراه شما هستیم تا یک سفری خاطر ه انگیز را برایتان رقم بزنیم.