روندهای شکل دهنده صنعت خودرو در سال 2024

روندهای شکل دهنده صنعت خودرو در سال 2023

سرعت تحولات صنعت خودرو در سال 2023 بسیار بالا بود. باتوجه به پیشرفت‌های قابل توجهی که در فناوری‌های نوین، استراتژی‌های پایداری و تغییرات اساسی در الگوهای مصرف رخ داده‌است، تمرکز صنعت خودروسازی در ماشین‌های الکتریکی و هوش مصنوعی بیشتر شده‌است. این تمرکز بیشتر با هدف ساخت خودروهای هوشمند و پیشرفته‌ای که دوستدار محیط زیست هستند در جریان است. انتظار می‌رود با ورود به سال 2024 روندهای صنعت خودرو با تحولات عظیمی رو‌به‌رو شود که بی‌تردید این تغییرات مختص کشورهای پیشرفته نخواهد بود، حتی صنعت خودروسازی ایران نیز به میزان گنجایش کشور شاهد دگرگونی بسیاری خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که در سال 2024 شاهد افزایش مداوم خودروهای برقی (EV) خواهیم بود. عمده تغییرات در زمینه‌ی نحوه‌ی استفاده و تعامل با خودروها خواهد بود که در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد.

از سال ۲۰۲۲، خودروسازان سرشناس جهان همچون فورد، مرسدس، جنرال موتورز در حال تولید ده‌ها خودروی برقی و الکترونیکی هستند که شرکت‌های تسلا و آپ استارز «upstarts» را به چالش بکشند. با وجود این تحولات خودروهایی جدید با قیمت‌ بالاتری به بازار عرضه خواهند شد که هر کسی توانایی خرید آن را ندارد که این خود باعث پیشرفت صنعت اجاره خودرو خواهد شد. فرد به راحتی با هزینه‌ی کمتر می‌تواند خودروی مدل سال را برای مدت زمان مشخص کرایه کنید و هیجان رانندگی با ماشین آخرین مدل را تجربه کنید.

استفاده از تکنولوژی در ماشین‌های جدید

طبق تحقیقاتی که موسسه‌ی شواسمیتز shoosmiths انتشار داده است، صنعت خودرو با فناوری‌های جدیدی همراه خواهد بود که نه ‌تنها روند تغییرات را سرعت می‌بخشد، بلکه در تنوع خودروهای تولیدشده، نحوه‌ی عرضه به بازار و نحوه‌ی استفاده از آنها نیز تاثیر می‌گذارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

پیشرفت‌های ارتباطی نه‌تنها تجربه‌ی سفر برای افراد را متحول‌تر می‌کند، بلکه فرصت‌های جدیدی را پیش روی سازندگان خودرو قرار می‌دهد. به طور مثال شرکت کادیلاک، سیستم سوپر کروز را تعبیه کرده که شما می‌توانید در بزرگراه هدایت فرمان را به آن بسپارید.

از سوی کمپانی اینفینیتی سیستم VC-TURBO معرفی شده است که می تواند با تنظیم فشار در حرکت و توجه به میزان شتاب و سرعت خودرو، کارکرد موتور را بهینه و مصرف سوخت را متعادل سازد.

شرکت آئودی تعداد زیادی سنسور و دوربین در اطراف خودرو برای کاهش بالای آسیب در تصادفات طراحی کرده است که این امر گامی موثر در زمینه ارتقای تکنولوژی خودروها در بحث ایمنی می باشد.

استفاده از تکنولوژی در ماشین های جدید

تجربه خرید خودرو

در دنیای امروز نحوه‌ی خرید خودرو در حال تغییر است در سال 2024 انتظار می‌رود تولیدکنندگان بیشتر به سمت فروش مستقیم کشیده شوند و مسیرهای غیر مستقیم سنتی را در اولویت‌های پایین‌تر قرار بدهند. شرکت‌ تسلا و پولستار به روش مستقیم محصولات خود را به فروش می‌رسانند که در این صورت بر مصرف‌کنندگان تمرکز دارند و باعث موفقیت آنها شده است. در این روش تولیدکنندگان امکان تعیین قیمت را دارند و به شبکه‌های خرده‌فروشی فرصت دلالی داده نمی‌شود.

دیجیتالی شدن ماشین ها

بسیاری از تولیدکنندگان خودروهای خود را به صورت آنلاین برای مشتریان خود عرضه کرده‌اند که این مورد خود باعث صرفه جویی در هزینه‌ی خریدار خواهد شد. در انگلستان ۱۰ درصد از فروش فعلی خودرو از طریق اینترنت انجام می‌شود.

در این روش انتظار می‌رود نمایندگان برای افزایش فروش و حفظ بازار رقابت دست به ابتکار بزنند. در نتیجه این کار باعث ادغام خدمات فروش آنلاین و حضوری خواهد شد. در حال حاضر بسیاری از برندها از سبک توزیع از طریق شبکه‌های فروش محصولات خود را به فروش می‌رسانند.

اتصال بی‌ سیم در خودروها

اتصال بی‌سیم، خودروها را قادر می‌سازد تا با محیط خارجی، سایر وسایل نقلیه و اجزای داخلی ارتباطی موثر برقرار کند. اتصال بی‌سیم از اینترنت، سرگرمی چندرسانه‌ای و پرداخت از طریق وسیله‌ی نقلیه را پشتیبانی می‌کند و می‌تواند تجربه‌ای لذت بخشی را ایجاد کند. خودروهایی که به این امکان مجهز هستند می‌توانند از داده‌های دیجیتال خود برای عیب‌یابی از راه دور، ارائه‌ی گزارش‌ سلامت خودرو، انتقال اطلاعات تله‌ماتیک و دریافت هشدارهای اولیه استفاده کنند.

تله‌ماتیک از دو کلمه تله، به معنی راه دور و کلمه انفورماتیک به معنی پردازش اطلاعات می‌باشد. در واقع تله‌ماتیک به روشی گفته می‌شود که در آن با استفاده از فناوری GPS و اینترنت بر خودروها، کامیون‌ها و… می‌توان از راه دور اطلاعات سیستم‌های خودرو را پردازش کرده و پیشنهاداتی برای بهتر شدن عملکرد سیستم، ارائه می‌دهد.

اتصال بی‌ سیم در خودروها

زنجیره تامین باتری در ماشین ها

در گذشته تولیدکنندگان خودروهای برقی مشکل تامین باتری را داشتند؛ به همین دلیل بسیاری از برندها برای غلبه بر کمبود مواد خام به زنجیره‌ی تامین روی می‌آورند، تا بتوانند فرصتی را برای بازیافت باتری و استفاده مجدد ایجاد کنند.

اکنون انتظار می‌رود در سال 2024 بسیاری از تولیدکنندگان از استراتژی‌های بلندمدت‌تری استفاده کنند و افق‌های دور‌دست‌تری را مدنظر داشته باشند.

خدمات حمل‌ و نقل

موسسه جهانی مکنزی نشان می‌دهد مجموعه درآمد صنعت خودرو می‌تواند به طور قابل‌توجهی از طریق پذیرش سرویس جابه‌جایی براساس تقاضا و خدمات آنلاین افزایش یابد. درحال‌حاضر به طور گسترده ترجیحات مصرف‌کنندگان در مورد استفاده از وسایل نقلیه در حال تغییر است. خودروهای گازسوز درحالی‌که انتظار می‌رود فروششان در درازمدت به رشد خود ادامه دهد، با‌این‌حال با خطر روزافزون واگذار کردن بازار به خودروهای برقی مواجه‌اند.

ده خودرو برتر در سال 2023

آینده‌ی صنعت خودرو بدون شک در خودروهای برقی، مستقل، مشترک و آنلاین خواهد بود. در سال ۲۰۲۳ شاهد بهره بردن از توسعه فناوری‌ها و سیستم‌های جدید، حرکت به‌سمت خودروهای برقی، در برآورده کردن نیاز و تقاضای روز کاربر خواهیم بود. ممکن است تحولات شگرفی در فناوری‌ها و زیرساخت‌های خودروهای برقی به وجود نیاید اما اتفاقاتی که قرار است پیش‌آید راه‌گشای بزرگی در سال 2030 می‌باشد تا دیگر خبری از فروش خودروهای بنزینی و دیزلی نشویم.

صنعت اجاره خودرو

صنعت اجاره خودرو سال‌های بسیاری است که در حال فعالیت است و حالا شما می‌توانید برای مدت زمان مشخص، ماشین مورد علاقه خود را کرایه کنید. در ادامه به تاریخچه این صنعت می‌پردازیم صنعت اجاره خودرو در سال 1906 برای اولین بار توسط شرکت بین المللی SIXT در کشور آلمان بنا شده است.

شخصی به نام جو ساندرز در سال 1916، این صنعت را در آمریکا پایه گذاری کرده است. در ابتدا او به بازرگانان محلی و توریست‌های خارجی خودرویی را که بر آن کیلومتر شمار نصب شده بود را اجاره می‌داد. پس از گذشت یک سال شرکتی به نام ساندرز را تاسیس کرد و با گذشت حدود 10 سال توانست در 56 شهر مختلف صنعت اجاره ماشین را گسترش دهد.

با وجود پیشرفتی که شرکت ساندرز داشت، بسیاری از افراد شروع به فعالیت در این صنعت کردند. یکی از بزرگترین رقیب‌های ساندرز فردی به نام والتر ال جیکوبس بود که شروع به اجاره دادن خودروهای خود کرد که در سال 1920 بیش از یک میلیون دلار درآمد داشت.

این صنعت به سرعت پیشرفت کرد به طوری که توانست جای خرید خودرو را بگیرد. شما می‌توانید انواع خودرو با مدل‌های مختلف را طی زمان مشخص به دو صورت اجاره ماشین بدون راننده و اجاره خودرو با راننده از شرکت رنت کنیم تحویل بگیرید. 

جمع بندی

همانطور که گفته شد در سال 2024 شاهد تغییراتی در صنعت ماشین سازی بین المللی خواهیم بود که کشور ایران نیز از این قافله عقب نخواهد ماند در نتیجه به زودی شاهد پیشرفت بسیاری در صنعت خودروسازی ایران خواهیم بود. این تغییرات بسته به شرایط متفاوت و حتی زمانبر خواهد بود؛ اما شما در صورتی که نتوانید این خودروهای را خریداری کنید می‌توانید به راحتی اقدام به اجاره ماشین بدون راننده کنید تا تجربه رانندگی با این خودروها را از دست ندهید.

رنت کنیم در کشورهای ترکیه و امارات دارای نمایندگی است و می‌توانید به راحتی اقدام به کرایه خودروهای مدرن و بروز کنید. کافی‌ست مدارک لازم برای اجاره ماشین را به مجموعه ارائه دهید و به راحتی سوار بر خودرو شده و در شهر گردش کنید.

صنعت اجاره خودرو

سوالات متداول

  1. پیش بینی درباره خودروهای سال 2024 چطور است؟

پیش‌بینی می‌شود تولید خودروهای برقی و الکترونیکی افزایش یابد و همچنین قطعات داخل خودروها نیز پیشرفته شوند و از طریق اینترنتی و راه دور مشکلات را گزارش دهند.

  1. چرا صنعت کرایه ماشین در حال ترقی است؟

زیرا با تولید خودروهای مدرنی که بالاتر گفته شد بسیاری از افراد توانایی خرید را ندارند و برای اینکه بتوانند آرزوی سواری با این خودروهای پیشرفته را برآورده سازند، اقدام به کرایه ماشین می‌کنند. در این روش هزینه کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.