کروز کنترل چیست؟ چگونه از کروز کنترل استفاده کنیم؟

کروز کنترل

کروز کنترل (Cruise Control) سیستم نگهدارنده‌ی سرعت خودرو است که به راننده اجازه‌ کنترل سرعت در یک وضعیت ثابت را می‌دهد. نحوه‌ی کارکرد این سیستم به این صورت است که میزان هوای ورودی را کنترل می‌کند تا سرعت مهار شود. هدف سیستم کروز کنترل بدون استفاده از پدال گاز و عوامل خارجی توسط کلیدهای واسط، سرعت به میزان دلخواه راننده حفظ می‌شود. خوب است بدانید که در شرکت اجاره خودرو رنت کنیم می‌توانید اقدام به اجاره ماشین با کروز کنترل نمایید.
کروز کنترل خودرو یکی از ارزشمندترین امکاناتی که امروزه در ماشین‌ها قرار دارد. در خودروهای آمریکایی به دلیل طولانی‌تر بودن جاده‌ها این امکان متداول‌تر از خودروهای آسیایی یا اروپایی است.

تاریخچه سیستم کروز کنترل

سیستم مدیریت سرعت سال‌های پیش توسط جیمز وات، مخترع و مهندس مکانیک بود که در ماشین‌های بخار از سیستم کنترل سرعت استفاده نمود. طراحی سیستم کروز کنترل به شکل امروزی در ماشین ایمپریال کرایسلر مدل ۱۹۸۵ آمریکایی در دهه ۱۹۴۰ میلادی انجام شد. در این خودرو، میل گاردان موتور به سیستم مکانیکی متصل است و تنظیم کننده‌ی میزان سرعت بر روی داشبورد قرار دارد.
مهندسان رفته رفته در سیستم کروز کنترل خودرو نوآوری‌هایی را ایجاد کردند در نتیجه کروز کنترل در اوایل دهه 1990 میلادی توسط خودروسازان ژاپنی ساخته شد؛ اما این سیستم کامل نبوده و تنها هنگام قرار گرفتن در ترافیک‌های سنگین به راننده هشدار می‌داد.
مهندسان شرکت بنز کنترل کروز تطبیق پذیر را توسعه داده و اولین نمونه از این سیستم بر روی خودروی مرسدس بنز کلاس S مدل ۱۹۹۹ نصب شد.

کروز کنترل

کدام خودروهای ایرانی دارای کروز کنترل هستند؟

در ماشین‌هایی که سیستم برقی مالتی پلکس دارند، کروز کنترل نصب می‌شود. از خودروهای ایرانی که این سیستم را دارند می‌توان به پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ اشاره نمود. رنت کنیم آمادگی ارائه‌ی خدمات اجاره‌ی ماشین ایرانی با کروز کنترل و بدون آن را دارد.

کروز کنترل چگونه کار می‌کند؟

اگر قصد دارید یک مسیر طولانی را طی کنید، می‌تواند سیستم کروز کنترل را روشن کنید تا سرعت را ثابت نگه دارید. توجه داشته باشید که سیستم کروز در سرعت‌های بالا کارایی دارد در نتیجه در سرعت‌های زیر ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر فعال نمی‌شود. زمانی که این سیستم را فعال می‌کنید در سربالایی، سرپایینی و زمان وزش باد شدید، سرعت تنظیم‌شده و تغییر نخواهد کرد.

محل قرار گیری سیستم کروز کنترل

سیستم کروز کنترل در جاهای مختلفی از خودرو با توجه به مدل ماشین و شرکت سازنده قرار دارد که عبارتند از:

دکمه‌های کروز بر روی فرمان

در کنار فرمان

سیستم کروز در خودروهای دنده اتوماتیک با فشردن پدال ترمز و در ماشین‌های دنده‌ای با فشردن پدال کلاچ غیر فعال خواهد شد.

محل قرارگیری کروز کنترل

انواع دکمه های کروز کنترل داخل خودرو

کروز کنترل دارای دکمه‌های on/off ، set/accel، cost/decelerate، resume،cancel می‌باشد؛ در ادامه به توضیح این دکمه‌ها می‌پردازیم:

 • دکمه on/off

نام این دکمه کاملا مشخص است و وظیفه روشن و خاموش کردن کروز را برعهده دارد.

 • دکمه set/accel

وظیفه‌ی دکمه set ثابت نگه داشتن سرعت مورد نظر خودرو را بر عهده دارد. نحوه‌ی استفاده از آن به این صورت است که ابتدا سرعت را به حد دلخواه می‌رسانید و سپس با فشردن این دکمه سرعت ثابت خواهد ماند.

دکمه accel با علامت + نیز در بعضی از خودروها نشان داده می‌شود که با هر بار فشردن، یک کیلومتر بر ساعت، بر سرعت تنظیم‌شده‌ی خوردو افزوده می‌شود.

 • دکمه cost/decelerate 

در صورتی که قصد کاهش سرعت خودرو را داشتید، می‌توانید از این دکمه استفاده کنید. این دکمه که با علامت – نیز در برخی خودروها نشان داده می‌شود؛ با هر بار فشردن، سرعت خودرو یک کیلومتر بر ساعت کاهش میابد.

 • دکمه resume

همانطور که بالاتر در مورد غیر فعال کردن سیستم کروز، فشردن پدال ترمز برای خودروهای اتوماتیک و فشردن پدال کلاچ برای خودروهای دنده‌ای گفته شد، با فشردن دکمه‌ی resume سیستم دوباره وارد عمل خواهد شد.

 • دکمه cancel

همانطور که از نام این دکمه مشخص است وظیفه‌اش غیرفعال کردن سیستم کروز کنترل است.

مزایا و معایب استفاده از کروز کنترل

در ادامه مهمترین مزایای استفاده از سیستم کروز کنترل را به شما توضیح خواهیم داد:

رانندگی راحت برای مسیرهای طولانی است.
عدم خستگی برای کسانی که در سنین بالا هستند در این قابلیت بسیار مفید است.
تجربه‌ی رانندگی آرامش‌بخش به ارمغان آورد.

خطرات کروز کنترل

با توجه به مزایای گفته شده خطرات این آپشن را هم باید در نظر داشته باشید. هر تکنولوژی جدید گاهی اوقات به‌درستی کار نمی‌کنند یا ایراداتی در عملکرد آنها وجود دارد.

به‌خصوص در مواقعی که جاده بر اساس بارندگی یا برف لیز است استفاده از آن می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد؛ زیرا ثابت ماندن سرعت در این مواقع باعث می‌شود تا چرخ‌های خودرو بیش از حد بچرخند و کنترل خودرو سخت شود. در فصل زمستان، اصطکاک چرخ‌ها کم می‌شود و این شرایط رانندگی محتاطانه‌ای را می‌طلبد. در حالت کلی استفاده از این آپشن در فصل زمستان حتی اگر جاده خشک باشد درست نیست.

معایب استفاده از کروز کنترل چیست؟

از جمله معایب استفاده از سیستم کروز کنترل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش سطح دقت و هوشیاری رانندگان 
 • عدم امکان استفاده در زمان ترافیک سنگین
 • عدم استفاده در شرایط آب و هوایی نامناسب

چطور نقص کروز کنترل را تشخیص دهیم؟

بروز هر یک از حالات زیر نشان‌دهنده وجود نقص در سیستم کروز کنترل است:

 1. در سیستم گاز خودرو مشکلی را احساس کنید
 2. هنگام فشردن دکمه‌ها هیچ اتفاقی نیفتد
 3. ایجاد اختلال در ورود گاز به سیستم

با هر کدام از این مشکلات روبه‌رو شدید به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

سخن آخر

رنت کنیم یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در صنعت اجاره خودرو است که آماده‌ی ارائه‌ی انواع ماشین در مدل و برند مختلف است. کافیست به صفحه خودروهای این موسسه مراجعه کنید. در هر روز و هر ساعت از شبانه روز می‌توانید اقدام به رزرو خودرو نمایید. قیمت و شرایط کرایه ماشین در این موسسه نسبت به دیگر شرکت‌های فعال مناسبتر است. پشتیبانی شما عزیزان به صورت 24 ساعته انجام می‌شود در صورت بروز هر مشکل کافیست با نمایندگان ما تماس بگیرید تا با کمترین فاصله زمانی در کنار شما باشند.