هزینه سفر به ترکیه | بررسی تمامی نکات سفر به ترکیه

به قلم
|
|
هزینه سفر به ترکیه

سفر به ترکیه، یک تجربه جذاب و هیجان‌انگیز است، اما چگونه می‌توان هزینه‌های سفر به ترکیه را کنترل کرد تا بهترین لحظات را با بودجه‌ی معقول بدست آورد؟ در این مقاله، به بررسی راهکارها و نکات کلیدی برای برآورد هزینه سفر به ترکیه خواهیم پرداخت تا مسافران با اطلاعات کامل درباره هزینه‌ها اقدام به سفر به ترکیه نمایند. اطلاعاتی شامل هزینه بلیط و هتل، هزینه تاکسی و وسایل نقلیه این کشور و بسیاری از نکات دیگر را در این مقاله بررسی می‌کنم. بررسی هزینه‌های سفر به ترکیه، این امکان را به شما می دهد که با برنامه ریزی دقیق، سفر خود را به این کشور آغاز کنید.

هزینه گذرنامه برای سفر به ترکیه

هزینه گذرنامه ایرانی در سال 1403 در حدود 470 هزار تومان است. شما برای سفر به ترکیه نیاز به دریافت ویزا نداشته، اما باید دارای گذرنامه ایران بوده و یا در صورتیکه اعتبار آن کمتر از 6 ماه زمان دارد، آن را تمدید نمایید.

برای دریافت یا یا تمدید پاسپورت ایران نیاز است تا به دفاتر پلیس + 10 در نزدیکترین مکان به محل سکونت خود بروید. بعد از ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن، بعد از طی یک یا دو هفته پاسپورت شما با پست به محل سکونتتان ارسال می‌شود.

تمدید پاسپورت ایران جزو هزینه های سفر به ترکیه

عوارض خروج از کشور برای سفر به ترکیه

عوارض خروج از کشور، برای پروازهای خارجی و یا خروج از مرز ایران بصورت زمینی، دریایی و یا از طریق قطار نیز اعمال می‌شود. عوارض خروج از کشور در سال 1403 برای افرادی که برای بار اول قصد خروج از کشور را دارند، 520 هزار تومان در نظر گرفته شده است. 780 هزار تومان برای افرادی که بار دوم از کشور خارج می‌شوند و 1 میلیون و 40 هزار تومان هم برای افرادی که برای بار سوم به بعد از کشور خارج شده‌اند، این عوارض در نظر گرفته می‌شود.

هزینه سفر به ترکیه با خودرو شخصی

 • هزینه گواهینامه بین المللی: از 240 هزار تومان به بالا (بستگی به مدت اعتبار و نوع وسیله نقلیه دارد)
 • هزینه کارت مالکیت خودرو: 225 هزار تومان
 • هزینه پلاک بین المللی: 130 هزار تومان
 • هزینه برچسب: 9 هزار تومان
 • هزینه کاپوتاژ ماشین: بستگی به نرخ تعیین شده دارد
 • بیمه ماشین برای 10 روز: بستگی به شرکت بیمه متفاوت است
 • اختلاف هزینه بنزین: در هنگام خروج از کشور با توجه به میزان پر بودن باک شما باید نرخ بنزین را بر اساس کشور ورودی پرداخت نمایید.

سفر به ترکیه بصورت زمینی بسیار مقرون به صرفه‌تر و اقتصادی‌تر است، اما این نکته را در نظر داشته باشید که این موضوع تنها برای شهرهای نزدیک به ایران مانند وان، ارزروم و ترابزون مناسب است. چرا که با توجه به نرخ بالای بنزین ترکیه که در حدود لیتری 30 تا 35 لیر است، شما مبلغ زیادی را برای بنزین در ترکیه پرداخت خواهید کرد. به همین دلیل برای رفتن به شهرهایی که فاصله زیادی با ایران دارند، رفتن با ماشین شخصی انتخاب اقتصادی نبوده و بهتر است از اتوبوس یا هواپیما استفاده نمایید.

سفر به ترکیه با خودرو شخصی

هزینه سفر به ترکیه با هواپیما

 • هزینه بلیط هواپیمایی آسمان از تهران به استانبول: از حدود 6.500.000 تومان
 • هزینه بلیط هواپیمایی قشم ایر از تهران به استانبول: از حدود 7.000.000 تومان
 • هزینه بلیط هواپیمایی ایران ایر تور از تهران به استانبول: از حدود 7.200.000 تومان
 • هزینه بلیط هواپیمایی ماهان از تهران به استانبول: از حدود 7.500.000 تومان
 • هزینه بلیط هواپیمایی پگاسوس از تهران به استانبول: از حدود 9.800.000 تومان
 • هزینه تور استانبول برای 3 روز: از 12.000.000 تومان تا 27.500.000 تومان (بستگی به نوع هتل)

این قیمت‌ها بستگی به زمان سفر شما متغیر بوده و در فصل تابستان با افزایش بیشتری همراه است. اما بطور کلی هزینه بلیط هواپیما از تهران به استانبول بین 6.500.000 تومان تا 34.000.000 تومان متغیر است.

برای رفتن به استانبول ترکیه راحت‌ترین و بهترین انتخاب، استفاده از هواپیما است. مدت زمان سفر از تهران به استانبول ترکیه در حدود 3 ساعت بوده و شما می‌توانید بلیط را بصورت جداگانه خرید کرده و یا تور استانبول را تهییه کنید. قیمت تور همراه با هتل بوده، به همین دلیل مقرون به صرفه‌تر از هزینه بلیط بصورت جداگانه است. اما اگر شما مشکل اسکان در استانبول را ندارید تهییه بلیط تنها برای استانبول مناسب‌تر است.

سفر به ترکیه با هواپیما

در سفر به استانبول بصورت هوایی، شما ممکن است برای حمل و نقل خود در شهر نیاز به استفاده از تاکسی داشته باشید. از آنجایی که هزینه تاکسی در استانبول بالا بوده و با تاکسی متر محاسبه می‌شود، بهترین گزینه برای شما، استفاده از کرایه خودرو است. با اجاره ماشین در استانبول می‌توانید به راحتی در هر نقطه از شهر تردد نمایید. رنت کنیم این امکان را به شما می‌دهد که به راحتی خودرو مورد نیازتان را رنت کرده و از سفرتان در استانبول لذت ببرید.

هزینه سفر به ترکیه با اتوبوس

 • قیمت بلیط اتوبوس از تهران به استانبول: حدود 2.800.000 تومان است
 • قیمت بلیط اتوبوس از استانبول به تهران: حدود 2.000.000 تومان است
 • اتوبوس از تهران به استانبول در پایانه‌های غرب و بیهقی حرکت دارد.

اتوبوس برای سفرهای دسته جمعی به ترکیه بهترین انتخاب بوده که صرفه جویی در هزینه‌های سفر را نیز به همراه دارد. همچنین شما می‌توانید از شهرهایی مانند تبریز نیز سوار بر اتوبوس‌های مخصوص به استانبول شوید. تنها در مرز بین ایران و ترکیه نیاز به انجام کارهای مربوط به چک پاسپورت دارید.

هزینه سفر به ترکیه با اتوبوس

هزینه سفر به ترکیه با قطار

 • هزینه قطار از تهران به آنکارا برای بزرگسال: 762.200.000 تومان
 • هزینه قطار از تهران به آنکارا برای خردسال: 454.500.000 تومان

قطار، یکی از راه های سفر زمینی به ترکیه می باشد. سفر به ترکیه با قطار راحت تر از سفر با اتوبوس است. برای سفر به استانبول لازم است ابتدا با قطار به شهر آنکارا و پس از آن با اتوبوس به استانبول بروید.

هزینه سفر به ترکیه با قطار

هزینه ی سفر به ترکیه با تور

 • هزینه با تور هوایی: قیمت از 15 میلیون تومان به بالا
 • هزینه با تور زمینی: از 10 تا 26 میلیون تومان

اگر می خواهید که یک سفر همراه با لیدر و با برنامه داشته باشید، می توانیداز تور برای سفر خود استفاده کنید.تور می تواند گزینه مناسب برای افرادی باشد که علاقه ای به سفرهای انفرادی ندارند و یا دوست دارند برنامه گردشگریشان، از پیش تعیین شده باشد. هزینه ی سفر به ترکیه با تور نسبت به آژانس مسافربری منتخب شما، متفاوت است.

هزینه ی سفر به ترکیه با تور و به صورت شخصی

هزینه مراکز گردشگری در سفر به ترکیه

 • کاخ دولماباغچه استانبول: 90 لیر برای بازدید از کاخ و حرم‌سرا
 • آکواریوم استانبول: 315 لیر
 • پارک مینیاتوری: 20 لیر
 • باغ وحش بسفروس: 32 لیر
 • شهربازی فان لب: 30 لیر

یکی از هزینه های مهم برای سفر به ترکیه، مراکز گردشگری می باشند. برخی از مراکز گردشگری در این کشور رایگان و برخی دیگر هزینه دارند. هزینه مراکز گردشگری با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از این هزینه ها با لیر و برخی دیگر با دلار محاسبه می شوند.به طور مثال، بازدید از موزه مدرن استانبول، پیاده روی در پل گالاتا، بازدید از منطقه بالات، قدم زدن در پارک آتاتورک، گردش در سواحل جزایر آدالار و بازدید از پارک فنرباغچه رایگان است.

در آخر به یاد داشته باشید، فاصله زمانی ترکیه با کشور ایران در زمستان 30 دقیقه و در تابستان یک ساعت ونیم می باشد.برای داشتن سفری به یادماندنی، نکات ذکر شده را به خاطر داشته باشید و با برنامه ریزی دقیق سفری به یادماندنی برای خود و عزیزان خود رغم بزنید.

نتیجه گیری

هزینه سفر به ترکیه بسته به نوع سفر شما که زمینی، دریایی و یا هوایی باشد، تفاوت زیادی را در میزان هزینه‌های شما ایجاد می‌کند. همچنین بسته به میزان خرید شما و خورد و خوراکتان نیز هزینه نهایی سفر شما تغییر می‌کند. اگر قصد یک سفر اقتصادی را دارید پیشنهاد من به شما سفری زمینی بوده که با تور و یا اتوبوس باشد. از آنجایی که هزینه بنزین در ترکیه بالا است، سفر با ماشین شخصی نیز می‌تواند برای شما دارای هزینه زیادی باشد. بنابر این استفاده از اتوبوس مقرون به صرفه‌تر و کم هزینه‌تر بوده و امکان یک سفر دسته جمعی به شما را نیز می‌دهد.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات شما درباره هزینه سفر به ترکیه پاسخ می‌دهیم.

آیا برای سفر زمینی به ترکیه نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور داریم؟

بله برای سفرهای زمینی نیز نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور دارید که مقدار آن با سفر هوایی تفاوت ندارد.

آیا برای سفر زمینی به ترکیه ارز مسافرتی تعلق می‌گیرد؟

بله در سال 1403 برای سفر زمینی نیز ارز مسافرتی تعلق می‌گیرد. اما این قانون گاهی تغییر کرده و ممکن است برای سفرهای زمینی، ارز مسافرتی حذف شود.

هزینه بنزین در ترکیه چقدر است؟

هزینه بنزین در ترکیه 1.26 یورو است.

سفر به ترکیه با تور مناسب‌تر است یا خودمون بریم؟

این موضوع بستگی به این دارد که شما به کجای ترکیه می‌خواهید سفر کنید. اگر قصد سفر به شهرهای نزدیک به مرز ایران را دارید، سفر زمینی می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. اما اگر قصد سفر به استانبول را دارید، تور می‌تواند از نظر هزینه‌ای مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر از سفر هوایی باشد.

5
(1)

5 / 5. 1

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا