قوانین فرودگاهی دبی و امارات، ضوابط ورود و خروج

قوانین فرودگاهی دبی و امارات

در این مقاله، به بررسی دقیق و جامع قوانین و مقررات حاکم بر فرودگاهی امارات و دبی می‌پردازیم. دبی، به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری و گردشگری جهان، دارای فرودگاه‌های بین‌المللی پیشرفته‌ای است که میزبان میلیون‌ها مسافر از سراسر جهان هستند. این فرودگاه‌ها با داشتن قوانین و مقررات دقیق و منظم، امنیت و راحتی مسافران را تضمین می‌کنند. در این مقاله، به تفصیل به بررسی این قوانین، از جمله موارد مرتبط با امنیت، محدودیت‌های بار و مواد ممنوعه، و همچنین خدمات و امکانات موجود برای مسافران می‌پردازیم. هدف ما ارائه یک راهنمای جامع برای کسانی است که قصد سفر به دبی و چه بسا اجاره خودرو در دبی را دارند، زیرا درصدی از این قوانین به مسائل مربوط به رانندگی و خودروهای شخصی است. کسانی هم که می‌خواهند با سیستم فرودگاهی این شهر آشنا شوند، این مطلب را مطالعه کنند.

برای بالا بردن آگاهی و جلوگیری از هر اتفاق ناهنجاری، مجموعه‌ی رنت کنیم تصمیم گرفته است در این متن شما را با تمامی قوانین فرودگاه دبی آشنا کند تا در هنگام سفر دچار استرس و نگرانی نشوید و در این شهر زیبا خاطره‌های هیجان انگیز و به یادماندنی بسازید.

مقررات فرودگاهی واردات به کشور امارات

امارات همچون دیگر کشورهای دنیا برای ایجاد امنیت ملی خود در زمان ورود هر مسافر به کشور قوانین خاصی در نظر گرفته است که در شهرهای مختلف آن اجرا می‌شوند. در صورتی که قصد دارید به شهر پر گردشگر دبی سفر کنید باید اطلاعاتی کامل از قوانین فرودگاه دبی داشته باشید تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود. برای ورود هر اشیایی به کشور امارات و شهر دبی باید بدانید جزو کدام دسته‌ی زیر است تا مقررات مربوط به آن را رعایت کنید:

1-      اشیای ممنوعه در فرودگاه امارات

2-      اشیای تبصره‌دار در فرودگاه امارات

در  ادامه هر کدام را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

اشیای ممنوعه در فرودگاه امارات

در صورتی که هر یک از موارد زیر را همراه داشته باشید طبق قوانین امارات امکان بردن به داخل شهرهای امارات را ندارید. اشیای ممنوعه به این شرح هستند:

1-  امکان ورود غذا، میوه، سبزیجات، لبنیات، ماهی، گوشت و مرغ تازه با اعتبار کمتر از دو هفته از کشور ژاپن وجود ندارد.

2- ورود تخم پخته شده‌ی اردک بدون اجازه‌ی مقامات گمرکی ممکن نیست. دارا بودن گواهی بهداشتی که نشان دهنده‌ی تاریخ تولید و انقضای تخم باشد برای ورود واجب است.

3-  امکان ورود اسلحه و مهمات جنگی بدون مجوز محلی امکان ندارد.

4-  ورود هر نوع مواد مخدر و وسیله‌های قمار ممنوع است.

5-  ورود هر گونه شی، سی دی و فیلم ویدئویی که خلاف قوانین اسلامی و تمسخر ادیان دیگر باشد ممنوع می‌باشد.

6-  ورود سیگار الکترونیکی به فرودگاه ممنوع می‌باشد.

7-  به همراه داشتن ارز جعلی ممنوع است.

8-  لوازم آتش بازی و مواد منفجره خلاف قوانین امارات است.

9-  ورود وسیله‌های تیز همچون چاقو، عاج و شاخ کرگدن ممنوع می‌باشد.

10- حق ورود گیاهانی که همراه با خاک هستند نیز وجود ندارد.

ورود اشیای تبصره دار به فرودگاه دبی

ورود موارد زیر به کشور امارات با رعایت نکات گفته شده بلامانع می‌باشد و رعایت قوانین فرودگاه دبی الزامی است.

1-  ورود 200 نخ سیگار و سیگار برگ به ارزش 3000 درهم مجاز است.

2-  حق ورود توتون و تنباکو تا 2 کیلوگرم به شرط عدم جویدن بلامانع است.

3-  حق ورود انواع عطر و لوازم بهداشتی معدل 3000 درهم مجاز است.

4-  حق ورود هر دارو فقط با تجویز پزشک برای مسافر وجود دارد. در صورت عدم داشتن نسخه‌ی پزشک فرد نمی‌توانند وارد خاک امارات شود. (داروها باید در بسته بندی اصلی، سالم با تاریخ انقضا باشند.) 

در سفر به امارات مسافران  موظفند در مورد داروهایی همراه خود احتیاط کنند. داروهای ممنوعه در این کشور مرتب در حال بروز رسانی است. در زمان سفر، مقدار مصرفی در طول اقامت را حساب کنید و با نسخه‌ی پزشک همراه ببرید. در صورت حمل تعداد بالای دارو به امارات دارا بودن مجوز قبلی از وزارت بهداشت و پیشگیری الزامی است. از داروهای ممنوعه در امارات می‌‌توان به آلفا متیل فنتانیل، فنتانیل، متادون، مورفین، ترامادول، فنوپریدین، کاتینون، کتامین، آمفتامین، برومازپام و… اشاره کرد.

5-  به همراه داشتن نوشیدنی الکلی برای مسافران غیر مسلمان مجاز است. در امارات امکان خرید و نوشیدن الکل در مکان‌هایی مانند هتل‌ها، رستوران‌ها و کلوب‌ها وجود دارد.

توجه کنید قوانین به همراه داشتن نوشیدنی الکلی برای مسافران غیر مسلمان در هر شهر امارات متفاوت است که در ادامه هر کدام را توضیح کوتاهی داده‌ایم:

 • قوانین فرودگاه دبی: در قوانین فرودگاه دبی آمده است که فرد مسافر فقط مجاز است 4 لیتر از هر نوع نوشیدنی الکلی یا ۲۴ قوطی آبجو را با خود به همراه هر ماه داشته باشد.
 • قوانین شهر ابوظبی: در قانون این شهر مشخص شده است که مسافر تنها حق ورود 4 لیتر از هر نوع نوشیدنی الکلی یا ۲ کارتن آبجو که هر کدام شامل ۲۴ قوطی باشد را داردمجاز است به همراه داشت باشد.
 • قوانین شهر شارجه: مسافر مجاز است فقط  4 لیتر شراب یا اسپریتز یا ۴۸ قوطی آبجو را با خود حمل کند.

6-  ارز خارجی تا حداکثر معادل مبلغ 100000 درهم مجاز است و بیش از آن مجاز نیست.

7-  ورود مایعات کمتر از 100 میلی لیتر مشکلی ندارد اما بیش از آن باید حتما در ظرفی شفاف ریخته شود.

قوانین فرودگاه دبی درباره حیوانات خانگی

بسیاری از مسافران دوست دارند که حیوان خانگی خود را همراه ببرند؛ اگر شما هم از این دسته مسافران هستید باید بدانید که رعایت قوانین فرودگاه دبی برای ورود حیوانات خانگی الزامی است که عبارتند از:

·         داشتن کارت سلامت و کارت واکسن برای ورود هر نوع حیوان خانگی مثل سگ، گربه و پرنده به این شهر واجب است.

·         ورود بیش از 2 سگ و 2 گربه در یک سال ممنوع است؛ فقط در صورتی که حیوانات محل اقامتشان دبی باشد می‌توانند بیش از این میزان سفر کنند.

·         حداقل سن مجاز گربه‌ و سگ‌ها از کشور کم‌خطر 12 هفته و کشور پرخطر 15 هفته می‌باشد.

·         برای حضور حیوانات خانگی باید 2 روز قبل از پرواز اطلاعات کامل را به فرودگاه ارائه دهید تا حیوانات باید در بارنامه لیست شوند.

·         حق بردن حیوانات به‌ داخل کابین یا در قسمت بار وجود ندارد و تنها راه انتقال از طریق کارگو است. کارگو روشی است که حیوانات زنده را در باکس‌های استاندارد جا به جا می‌کنند. این روش در بعضی از ایرلاین‌ها همچون لوفتانزا، قطر و امارات مورد استفاده می‌شود.

قوانین فرودگاه دبی درباره حجاب

در دبی سخت‌گیری‌های زیادی برای پوشش وجود ندارد اما پوشیدن لباس‌های تنگ و بدن‌نما در دبی ممنوع است. پس بهتر است که در امارات و شهرهای آن از لباس‌های مناسب استفاده کنید. در مراکز خرید و مکان‌های عمومی معمولا تابلوهای هشدار پوشش مناسب برای بانوان دارد. 

مجازات سرپیچی از قوانین فرودگاهی در دبی

با توجه به موارد مهمی که بالاتر گفته شد، در صورت عدم توجه به قوانین فرودگاهی دبی ممکن است با مجازات زیر رو به رو شوید. 

1- مجازات قاچاق و نگهداری مواد مخدر در دبی بسته به وزن شامل مجازات اعدام و حداقل 4 سال زندان است. فرودگاه‌های کشور امارات دارای امکانات قوی و مدرن هستند در صورتی که مواد مخدر در جریان خون قاچاق شود را نیز متوجه شده و غیرقانونی می‌داند. در صورت مشاهده‌ی مسافری که در حال حمل مواد مخدر است وی را دستگیر خواهند کرد.

2- نوشیدن مشروبات الکلی یا تحت تاثیر بودن فرد در ملاعام جرم محسوب می‌شود و دستگیر خواهد شد. در حالت کلی سن قانونی برای نوشیدن الکل 18 سال است و برای مسافرانی که زیر 21 سال باشند، در هتل‌ها برای آن مشروبات الکلی سرو نمی‌شود.

3- وزیر بهداشت دبی در سال 2016 اعلام کرد در مورد کنترل مواد غذایی مسافران می‌توانند برای مقاصد غیر تجاری، موارد زیر را با حداکثر یادداشت شده وارد کنند:

 • 20 کیلوگرم ماست
 • 50 لیتر روغن 
 • 10 کیلوگرم انواع سبزیجات و میوه جات
 • 100 کیلو خرما
 • 10 کیلو شیرینی و نان
 • 30 کیلوگرم غلات، غلات و گوشت قرمز
 • 10 کیلوگرم ماهی و غذاهای دریایی
 • 500 گرم خاویار
 • 11 کیلوگرم تخم مرغ
 • 20 کیلوگرم برای عسل و محصولات قندی
 • 5 کیلوگرم برای گیاهان و ادویه جات از جمله سرکه، آب شکوفه پرتقال و گلاب
 • 500 گرم زعفران
 • 10 کیلوگرم غذای خاص مانند غذای کودکان مجاز است
 • 20 لیتر نوشیدنی و شربت شامل آب
 • 5 کیلوگرم کنسانتره آبمیوه
 • بردن کنسرو به دبی 25 کیلو گرم

نگاهی به مقررات جانبی کشور امارات

در این بخش به نکاتی که توصیه می‌کنیم پیش از سفر به دبی بدانید اشاره می‌کنیم:

قوانین مالیاتی مسافران در امارات: اگر به امارات سفر می‌کنید و تعداد بالایی خرید داشته‌اید، روی هر شی مقداری مالیات بر خرید برای شما محاسبه خواهد شد. این در حالی است که در امارات هیچ مسافری نباید مالیات پرداخت کند؛ پس زمانی که خرید انجام می‌دهید رسید آنها را نگه دارید و هنگام خروج از کشور به بخش TAX فرودگاه دبی یا سایر فرودگاه‌های امارات تحویل بدهید؛ با این کار پولی که برای مالیات پرداخت کردید به شما بازگردانده می‌شود. 

بر اساس تجربه، مسافرانی که کردیت کارت یا سایر کارت‌های بین المللی را دارند آسان‌تر هزینه تکس یا همان مالیات به آنها بازگردانده می‌شود و عزیزانی که این کارت‌ها را ندارند باید کمی اصرار کنند تا مالیات به صورت نقد به آنها بازگردانده شود.

گذرنامه: هنگام ورود به این کشور گذرنامه‌ی مسافران حتما باید بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.

ویزا: برای سفر به امارات و شهر دبی باید ویزا تهیه کنید که این کار نیز توسط آژانس‌های مسافرتی امکان پذیر است.

سلامت: شما در سفر به دبی نیاز به ارائه‌ی هیچ مدرک و کارت سلامتی ندارید و ارائه‌ی این کارت فقط برای حیوانات خانگی الزامی است.

جمع‌بندی

در این متن شرکت رنت کنیم تمام تلاش خود را به کار برد تا شما را با مهمترین قوانین فرودگاه دبی آشنا کند تا بدون هیچ مشکلی به این شهر دیدنی و زیبا سفر کنید و در آنجا سفر خاطره انگیزی را برای خود و خانوادتان بسازید. 

با رنت کنیم دیگر نگران رفت و آمد در این شهر نباشید چون به راحتی می‌توانید در تمام ساعات شبانه روز اقدام به رزرو انواع خودرو نمایید. این موسسه مفتخر است اعلام نماید که جزو اولین شرکت‌های ارائه دهنده‌ی ارزانترین خودرو اجاره ای در دبی در ایران است که با کمی تحقیق می‌توانید به این امر پی‌ببرید. 

در دبی برای راحتی شما عزیزان پشتیبانان فارسی زبان استخدام شده‌اند تا شما بدون هیچ مشکلی با آنها ارتباط بگیرید و در صورت بروز هرگونه اتفاقی در کنار شما هستند.

سوالات متداول

در این مقاله به مبحث قوانین و مقررات فرودگاهی امارات و شهرهای مختلف آن مانند دبی، شارجه و… پرداختیم. در ادامه سوالاتی که ممکن است در این حوزه برای شما پیش بیاید را بررسی خواهیم کرد:

آیا امکان بردن حیوانات خانگی در کابین وجود دارد؟ 

خیر، حیوانات خانگی از طریق تنها راه انتقال از طریق کارگو امکان پذیر است.

بردن غذای گرم به دبی امکان پذیر است؟ 

خیر، بردن هر غذای گرمی به این کشور ممنوع است.