فاصله تهران تا شیراز

به قلم
|
|
فاصله تهران تا شیراز

فاصله تهران تا شیراز را می‌توان به روش‌های مختلف از طریق راه زمینی با خودروی شخصی یا اتوبوس، قطار و از طریق پرواز تهران به شیراز پیمود‌. حتی می‌توان در این فاصله، از شهرهای موجود در مسیر همچون قم، کاشان، نطنز، شاهین شهر، اصفهان، آباده و مرودشت دیدن نمود و توقف داشت. پس اینکه بخواهیم فاصله زمانی و کیلومتری از تهران به شیراز را ذکر کنیم، بسته به مسیر، توقف‌های بین راه و روش پیمودن این مسیر باید گفت که متفاوت است.

در این مقاله قصد داریم فاصله تهران تا شیراز را چه بر اساس کیلومتر طی شده و چه بر اساس مدت زمان، با‌توجه‌به وسیله رفت‌وآمد شما بررسی کنیم.

فاصله تهران تا شیراز چند کیلومتر است؟

فاصله تهران تا شیراز حدود ۸۴۰ تا ۹۵۰ کیلومتر است که فاصله این دو شهر از هم می‌تواند با توجه به نقطه حرکت شما و مسیر انتخابی در این بازه ذکر شده متغیر باشد.

فاصله تهران تا شیراز
منبع: گوگل مپ

فاصله زمانی تهران تا شیراز

معمولا در شرایط ترافیک معمولی و با ماشین شخصی می‌توان فاصله بین مرکز تهران تا شیراز را در مدت زمان بین ۱۰ تا ۱۱ ساعت طی کرد. اما در ساعات اوج ترافیک یا در صورت وجود مشکلات احتمالی در مسیر و با توجه به نقطه مبدا و حرکت شما، ممکن است این زمان بیشتر شود.

فاصله تهران به شیراز از مسیرهای مختلف

مسیر اصلی تهران به شیراز از جاده قم – آباده بیشتر متداول است؛ با این حال در ادامه، این مسیر و دو مسیر جایگزین آن را معرفی می‌کنیم.

مسیر تهران به شیراز (از جاده قم – آباده)

این مسیر مستقیم‌ترین راه و در واقع مسیر اصلی برای رسیدن به شیراز به شمار می‌رود و فاصله‌ای در حدود ۹۲۰ کیلومتر را شامل می‌شود. شروع این سفر با عبور از اتوبان تهران-قم و ادامه‌ی مسیر از کاشان به سمت نطنز و سپس به اصفهان می‌باشد. در ادامه مسیر، شما از شهرهای شهرضا، آباده و سپس سعادت شهر به مرودشت خواهید رسید تا در نهایت وارد شیراز شوید. انتظار می‌رود که سفر تقریباً 10 الی ۱۱ ساعت به طول انجامد.

مسیر تهران به شیراز (از جاده ساوه – آباده)

این مسیر که حدودا ۹۲۵ کیلومتری، دومین گزینه سریع برای رسیدن از تهران به شیراز محسوب می‌شود و به‌عنوان مسیر جایگزین از آن یاد می‌شود. سفر از طریق بزرگراه آزادگان به سمت جاده ساوه آغاز شده و پس از عبور از ساوه و میمه، به سمت اصفهان ادامه پیدا می‌کند. سپس مسیر شما از طریق آباده و صفاشهر ادامه می‌یابد تا به سعادت شهر و در نهایت به شیراز برسد. مدت زمان سفر برآورد شده حدود 11 ساعت است.

مسیر تهران به شیراز (از جاده قم – یاسوج)

طولانی‌ترین مسیر موجود برای رفتن به شیراز، مسیری است که از قم به سمت یاسوج ادامه دارد و 927 کیلومتر طول کشیده و حدود 11.5 ساعت زمان می‌برد. این مسیر با گذر از اتوبان تهران-قم آغاز شده و پس از رسیدن به کاشان و نطنز، به جای پیوستن مستقیم به اصفهان، از شاهین شهر عبور کرده و وارد بروجن می‌شوید. ادامه مسیر شما از یاسوج می‌گذرد تا بالاخره به شیراز برسید. این مسیر شما را از شهرهایی نظیر قم، کاشان، نطنز، شاهین شهر، بروجن، و یاسوج عبور داده و به شیراز می‌رساند.

مدت زمان پیمودن فاصله تهران تا شیراز

برای سفر از تهران به شیراز، چند روش مختلف وجود دارد که مسافران می‌توانند بسته به ترجیحات، بودجه و زمان در دسترس خود از آن‌ها استفاده کنند:

فاصله زمانی تهران تا شیراز با هواپیما

سریع‌ترین راه برای رسیدن از تهران به شیراز، پرواز است. فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران و فرودگاه بین‌المللی شیراز هر دو پروازهای متعددی را در طول روز ارائه می‌دهند. زمان پرواز تهران به شیراز و بالعکس تقریباً یک ساعت و نیم است.

فاصله زمانی تهران تا شیراز با قطار

قطار نیز یکی دیگر از راه‌های راحت برای سفر بین این دو شهر است. سفر با قطار فرصتی برای تجربه مناظر زیبای ایران در حین حرکت ارائه می‌دهد. زمان سفر با قطار ممکن است بین 13 تا 14 ساعت باشد، بسته به نوع قطار و توقف‌ها.

فاصله زمانی تهران تا شیراز با اتوبوس

سفر با اتوبوس یکی از اقتصادی‌ترین گزینه‌ها برای رسیدن از تهران به شیراز است. اتوبوس‌ها از تهران به طور منظم به شیراز حرکت می‌کنند و اتوبوس‌های شیراز در حال حاضر در پایانه اتوبوسرانی آزادی قرار دارند. فاصله تهران تا شیراز با اتوبوس بستگی به راه انتخابی، توقف‌های اتوبوس و ترافیک داره اما به‌طور کلی حدود 12 تا 13 ساعت طول می‌کشد.

فاصله زمانی تهران تا شیراز با خودروی شخصی یا اجاره‌ای

سفر با خودروی شخصی یا اجاره‌ای از طریق اجاره ماشین در تهران، انعطاف‌پذیری بیشتری در برنامه‌ریزی سفر ارائه می‌دهد. فاصله بین تهران و شیراز حدود ۹۲۰ کیلومتر است و معمولاً حدود ۱۰ تا 11 ساعت زمان می‌برد، بسته به شرایط ترافیک و توقف‌ها.

شهرهای بین تهران تا شیراز

شهرهایی که در مسیر تهران شیراز قرار داد جزو شهرهای مهم و گردشگری است که می‌توانید با توجه به هدف خود در آن‌ها توقف و جاذبه‌های گردشگری آن دیدن کنید.

شهرهای در مسیر:

  • قم
  • کاشان
  • نطنز
  • شاهین شهر
  • اصفهان 
  • آباده
  • مرودشت
  • شیراز

مسافت بین شهرهای در مسیر، تهران تا قم 145 کیلومتر، قم تا کاشان 109 کیلومتر، کاشان تا نطنز 83 کیلومتر، نطنز تا شاهین شهر 106 کیلومتر، شاهین شهر تا اصفهان 30 کیلومتر، اصفهان تا شهر رضا 81 کیلومتر، شهررضا تا آباده 127 کیلومتر، آباده تا صفاشهر 88 کیلومتر، صفاشهر تا مرودشت 134 کیلومتر، مرودشت تا شیراز 51 کیلومتر.

سؤالات متداول

در آخر به برخی سؤالات متداول درباره فاصله تهران تا شیراز می‌پردازیم:

فاصله تهران تا شیراز چقدر است؟

فاصله مرکز شهر تهران تا شیراز حدود ۸۴۰ تا ۹۵۰ کیلومتر است که البته این فاصله بسته به نقطه‌ حرکت شما و مسیر انتخابی ممکن است کمتر یا بیشتر هم باشد.

از تهران تا شیراز چند ساعت راه است؟

در شرایط ترافیک معمولی و با ماشین می‌توان فاصله بین مرکز تهران تا شهر شیراز را در مدت زمان بین 10 تا ۱۱ ساعت طی کرد. اما در ساعات اوج ترافیک یا در صورت وجود مشکلات احتمالی در مسیر، ممکن است این زمان بیشتر شود.

سریع‌ترین مسیر برای پیمودن فاصله تهران به شیراز کدام مسیر است؟

مسیر تهران به شیراز از طریق جاده اصفهان، معمول‌ترین و متداول‌ترین و در عین حال سریع‌ترین مسیر برای رسیدن به شیراز از تهران است که در مسیر این جاده از شهرهایی همچون قم، کاشان، نطنز و اصفهان نیز باید عبور کرد. مسافت تقریبی این مسیر حدود ۸۴۰ تا ۹۲۰ کیلومتر است و زمان سفر تقریباً 10 تا ۱۱ ساعت در نظر گرفته می‌شود.

5
(1)

5 / 5. 1

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا