بازار کرمان طولانی‌ترین راسته بازار ایران

بازار کرمان

بازار سنتی کرمان، با قدمتی دیرینه و معماری چشم‌نواز، نه تنها یک مرکز تجاری، بلکه یکی از نمادهای فرهنگی و تاریخی ایران است. این بازار جایی است که از هر گوشه و کنار آن داستانی نهفته است. ما به بررسی ساختار معماری، مغازه‌های سنتی و انواع کالاهایی که در این بازار یافت می‌شود می‌پردازیم. همچنین، به تجربیات فرهنگی و اجتماعی که این بازار برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورد، می‌پردازیم. بیایید با هم در این مقاله، سفری به یکی از شگفت‌انگیزترین بازارهای ایران را آغاز کنیم.

بازارهای تاریخی کرمان

بازار کرمان با قدمتی 600 ساله یکی از بزرگترین بازارهای ایران شناخته می شود. کرمان یکی از بزرگترین استان های ایران است. این شهر در جنوب شرقی ایران و در دل کویر کشور واقع شده است.
کرمان با 7 هزار جاذبه تاریخی یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران می باشد. تا کنون 700 مورد از جاذبه های آن در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

همین امر باعث شده است تا کرمان عنوان پنجمین شهر تاریخی ایران را  از آن خود کند. جاذبه تاریخی که در این مطلب می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم بازار تاریخی کرمان است.
بازار کرمان در دوره تیموری و مظفری ساخته شده است. در راستای گسترش شهر کرمان، ساختار اولیه این بازار تغییراتی بسیاری یافته است. وقت گرانبهای خود را از دست ندهید و با اجاره خودرو سفر خود را به کرمان آغاز کنید.

در ادامه با ما در سفر به کرمان همراه باشید تا شما را جزئیات این بازار آشنا کنیم

معرفی بازار کرمان

کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده و بزرگترین و پیش رفته ترین شهر ایران می باشد. کرمان به دلیل تاریخ طولانی و میراث فرهنگی قوی خود بسیار مشهور است. کرمان بزرگترین تولید کننده فرش دستبافت ایران و صادر کننده عمده آجیل است.

 بازار تاریخی کرمان به نام بازار گنجعلی خان هم شناخته می شود. این بازار از میدان ارگ کرمان شروع شده و به میدان مشتاقیه ختم می شود. هر بخشی از بازار کرمان توسط فرمانروایان این شهر ساخته شده و به دلیل برخی از ویژگی ها از شوهرت جهانی برخوردار می باشد.

بازار کرمان طولانی ترین راسته بازار ایران محسوب می شود. این بازار در دوره حکومت مظفری و تیموری ساخته شده و دارای قدمتی 600 ساله می باشد. بازارهای بسیاری در شهر کرمان وجود دارد که هر کدام جزو آثار باستانی این شهر به شمار می آیند.

اگر در بازار کرمان قدم بزنید در تمام گوشه و کنارهای آن با حس عجیبی روبه رو خواهید شد. از بازار مسگری که قدمت دیرینه و سنت را به نمایش گذاشته تا بازار مظفری که عمومی ترین بازار داد و ستد و خریدهای معمولی مردم است که رفع نیاز روز مره مردم را نشان می دهد.

معماری بازار کرمان

بازار کرمان نسبت به بناهای مشابه خود از معماری متفاوت و چشم نوازی برخوردار می باشد.  این بنا به دلیل ساخته شدن در دوره های مختلف دارای معماری های گوناگونی می باشد. همین ویژگی باعث تمایز و برتری بازار کرمان نسبت به دیگر بازار های ایران شده است.

بخش‌های مختلف بازار کرمان

استان کرمان شهری از جنس کویر است که با داشتن آثار تاریخی کم نظیر و جاذبه های طبیعی زیبا می تواند مکانی مناسب برای سفرهای شما باشد. در این بین بازار بزرگ آن اوج آثار تاریخی و باستانی شهر  است.

بازار بزرگ کرمان یکی از برجسته ترین و قدیمی ترین بازارهای ایران است. بازار کرمان سال 1282 قمری به دستور محمد اسماعیل خان وکیل الملک حاکم کرمان ساخته شد.
این بازار شامل مجموعه بزرگی از حمام ، کارونسرا و بازار و مسجد بود که به نام بازار وکیل خوانده می شد.
از مهمترین بخش های این بازار می توان به کاروانسرای وکیل، حمام وکیل، مدرسه حیاطی، دو قیصریه و مسجد وکیل اشاره کرد.

 

بازار وکیل 

بازار وکیل کرمان یکی از زیباترین بازارهای ایران است. این بازار در مجموعه وکیل و در انتهای بازار اختیاری  واقع شده است. بازار وکیل بخش تجاری مجموعه وکیل است که بین مسجد جامع و ارگ قرار گرفته است.
مجموع وکیل به دستور محمد اسماعیل خان وکیل الملک حاکم کرمان و پسرش ساخته شده است. این مجموعه شامل کاروانسرا، بازار، حمام، مسجد می باشد که هنوز هم به نام وکیل خوانده  و بازار آن از زیباترین بازار ایران شناخته می شود.

بازار نقارخانه

در اولین قدم خود به بازار کرمان از میدان ارگ، دقیقا با دهانه بزرگ بازار نقارخانه روبه رو خواهید شد. این بازار دارای سقف و سر دری بزرگ می باشد که با کاشی کاری تزیین شده  و دارای چندین اتاق در طبقه بالای خود است. معماری بخش های این بازار مربوط به زمان قاجاریه است .

بازار گنجعلی خان

بازار گنجعلی خان کرمان

بازار گنجعلی خان نقطه عطف بازار کرمان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. اسناد به دست آمده حاکی از آن می باشد که این بازار بر روی بازار قدیمی شهر ساخته شده است.
این بنا سال 1029 قمری  در زمان حکمرانی گنجعلی خان برکرمان  با دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است.

این مجموعه اثری از استاد سلطان محمد معماری یزدی است. بازار گنجعلی خان در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان و در حد فاصله بین چهار سوق و بازار اختیاری قرار گرفته است.

بازار ارگ 

اولین بخش از بازار کرمان بازار ارگ است که از میدان ارگ تا چهار سوق گنجعلی خان وسعت دارد. این بازار به دو بخش فرعی تر تقسیم می شود. این بخش های فرعی به نامهای ” بازار نقارخانه” و ” بازار سراجی” معروف می باشند.

بازار چهار سوق گنجعلی خان

بازار چهار سوق گنجعلی خان در محل تقاطع دو راسته بازار قرار گرفته است. این مکان در گذشته  به دلیل برخورد تقاطع دو راسته در محل چهار سوق گنجعلی مهمتر ین و پرترافیک ترین نقطه شهر کرمان محسوب می شود.

بازار سردار

بازار سردار به صورت یک بازارچه متقاطع است که به وسیله سه راسته اصلی که در حاشیه بازار وجود دارد به بازار اختیاری متصل می شود. بیشتر مغاز های این بازار پارچه فروشی می باشد.

بازار مسگری

 بازار مسگری در حاشیه میدان گنجعلیخان قرار گرفته است.

بازار کفاش‌ها

بازار کفاش ها همان طور که از نام آن مشخص است بازاری برای مغاز های  کفش فروشی می باشد. بازار کفاش ها به خیابان شریعتی منتهی می‌شود و به موازات بازار زرگری است.

بازار زرگری

بازار زرگری از شمال شرقی میدان گنجعلیخان شروع شده و به صورت شمال-جنوبی است.

سفر به شهر کرمان با اجاره خودرو

کرمان یکی پهناورترین استان های ایران با تأثیرات ویژه ای بر گردشگری کشورمان می باشد. کرمان در جنوب شرقی کشور مان واقع شده است. این شهر دارای تعداد زیادی جاذبه های تاریخی است. 3 مورد از این جاذبه ها نیز در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

سفر به کرمان جزو خاطره انگیزترین سفرهای ایرانگردی شما خواهد بود. انتخاب وسیله نقلیه مناسب یکی از مهمترین موارد برای برنامه ریزی مسافرت شما می باشد. گزینه های پیش روی شما نیز برای سفر هوایپما، خودرو شخصی، اتوبوس، قطار است.

اما همانطور که می دانید وسایل نقیله دارای مزیت ها و معایب مخصوص به خود است. به همین منظور  اجاره ماشین یکی از بهترین گزینه ها پیش روی شما برای مسافرت است.

اگر قصد دارید که سفر خود را با آرامش و لذت شروع کرده و در طول سفر از جاذبه های مسیر لذت ببرید. پس با اجاره خودروی مناسب طعم دل انگیز سفر به کرمان را بچشید.
با توجه به آنکه قیمت اجاره خودرو بدون راننده بسیار مقرون به صرفه است شما می توانید با دریافت خدمات اجاره خودرو به سفری مجلل در عین حال ارزان بروید.