چرا مرسدس بنز از اروپا جمع آوری شد؟

مرسدس بنز

استاندارد یورو 6 نشان‌دهنده جدیدترین و سخت‌گیرانه‌ترین محدودیت‌ها برای انتشار مضر خروجی اگزوز از خودروهای بنزینی یا دیزلی است. مرسدس بنز طبق این استاندارد با شکست روبرو شد. به همین دلیل این شرکت موظف شد اقدامات اصلاحی انجام دهد یا خودروهای مدل مرسدس بنز خود را از اروپا خارج کند. پس از ملاقات “دیتر زچه” مدیرعامل دایملر با وزیر حمل‌ونقل آلمان، آندراس شویر دستور فراخوان 774 هزار دستگاه خودروی دیزلی این خودروساز در اروپا را صادر کرد. گفته شده یک فراخوان ضروری  اجاره ماشین بدون راننده به خاطر استفاده از دستگاه‌های آلایندگی ممنوعه لازم است. این فراخوان مدل‌های مرسدس بنز GLC و C کلاس و همچنین ون ویتو را شامل می‌شود.

این خودروساز آلمانی پیشرانه و نرم‌افزار کنترل سیستم اگزوز خودروهای یاد شده را ارتقا داده اما برنامه‌ای برای ارتقای سخت‌افزاری وجود ندارد.
اگرچه این فراخوان اصلاً خبر خوبی برای دایملر نیست اما اساساً به معنی فرار کردن از هزینه‌های بیشتر دولتی همچون جریمه‌های مالی است.

اجاره ماشین مرسدس بنز 

فراخوان مرسدس اندکی پس از کشف 5 دستگاه نرم‌افزاری تقلب تأیید نشده در برخی از محصولات مجهز به پیشرانه‌های یورو 6 دیزلی صورت می‌گیرد. بنا به گفته روزنامه بیلد، حدود 1 میلیون خودرو به این دستگاه‌های به اصطلاح تقلب آلایندگی مجهز هستند.

البته دایملر هنوز هم استفاده از دستگاه‌های تقلب آلایندگی را رد می‌کند و اعلام کرده که در صورت نیاز به دادگاه شکایت خواهد کرد.
خودروهای مجهز به این دستگاه‌ها تنها در اروپا به فروش رفته‌اند. دایملر با فراخوان جدید از جریمه سنگین حدود 4.4 میلیارد دلاری می‌گریزد. بنا به گفته یکی از تحلیلگران بازار، این فراخوان هزینه‌ای کمتر از 120 میلیون دلار برای دایملر خواهد داشت.

این تحلیل‌گر در مصاحبه با اتوموتیونیوز گفته است: ما هیچ مدرکی را که نشان دهد دایملر نرم‌افزاری به منظور تقلب در تست‌های آلایندگی طراحی کرده نداریم. با این فراخوان گزینه جریمه از روی میز برداشته می‌شود.

سال پیش نیز حدود 3 میلیون دستگاه خودروی مرسدس اجاره ماشین با راننده برای به‌روزرسانی نرم‌افزاری فراخوان شده بود. فراخوان‌های مشابهی نیز توسط فولکس‌واگن و BMW اعلام شده است.
به عنوان سخن پایانی باید گفت مرسدس در حال حاضر اقدام به بررسی و به‌روزرسانی نرم‌افزار 4923 دستگاه از ویتوهای دیزلی در سراسر جهانی کرده است.

سخن پایانی

در نهایت، این فراخوان می‌تواند برای دایملر نقطه‌عطفی مهم باشد؛ زیرا علاوه بر تضمین اجرای مقررات زیست محیطی، از دست پرداخت جریمه‌های چشمگیری جلوگیری می‌کند و به این شرکت اجازه می‌دهد تا از تعهدات محیط زیستی خود فرار کند.