رد پای خون در حمامی با تمدن 7 هزار ساله در کاشان

به قلم
|
|
شهر کاشان

معرفی شهر کاشان 

 کاشان یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان می باشد که در 240 کیلومتری تهران واقع شده است. کاشان با قدمتی 7000 ساله عنوان یکی از مهمترین مراکز باستان شناسی را به خود اختصاص داده است. این شهر یکی از مهمترین جاذبه های دشت کویر ایران می باشد. پس سفر به کاشان را جزو برنامه های سفر خود قرار دهید.

کاشان مقصد اصلی بیشتر گردشگران خارجی است. بسیاری از گردشگران خارجی با اجاره خودرو بعد از سفر به شهر اصفهان حتما از شهر زیبای کاشان نیز دیدن می کنند. کاشان به دلیل سابقه تاریخی بسیاری که دارد، به قدری زیبا و دلنشین است که بازدید از آن به نقطه ای عطفی در گردشگری ایران تبدیل شده است. بی شک سفر به کاشان جزو جذاب ترین خاطرات سفر هر گردشگر ایرانی خواهد بود.

 

اکثر مورخان و مسافرانی که از شهر کاشان بازدید کرده اند این شهر را به عنوان دروازه تمدن جهانی معرفی کرده اند. ریشه شناسی نام شهر از کاسیان، ساکنان اصلی این شهر می آید که بقایای آنها از 9000سال قبل در تپه های سیلک به جای مانده است. بعدها نام شهر به کاشیان تغییر یافت.

کاشان کجاست؟

اگر به نقشه ایران نگاه کنید این شهر را بین تهران و اصفهان پیدا خواهید کرد. علت جذابیت این شهر به طور عمده به خاطر تناقض بین دو منطقه بیابانی و مناطق سر سبز آن است. کاشان به دو بخش کوهستانی و کویری تقسیم شده است. قسمت شمال و شمال غربی کاشان به کوه کرکس و قم، از طرف جنوب به شهرستان نطنز و از  غرب به شهرستان محلات  منتهی می شود . 

کاشان از سمت شرق نیز به بیابان مرکزی ایران منتهی می شود. این شهر در کنار کویر مرنجاب و  دریاچه نمک قرار گرفته است. امروزه کویر مرنجاب و ماسه های شنی آن یک مقصد محبوب برای تعطیلات آخر هفته است.

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان واقع شده و از شمال به دریاچه نمک منتهی می شود

جاذبه های گردشگری کاشان

کاشان دارای 1700 آثار تاریخی و 313 ناحیه ثبت شده ملی است. این شهر به دلیل جاذبه های گردشگری جذاب، بسیاری از گردشگران را به بازدید از آثار تاریخی، مناظر و صنایع دستی فراخوانده است. جاذبه های گردشگری این شهر از خانه و بناهای تاریخی آن تا مراسم گلابگیری باعث شده که گردشگری این ناحیه رونق بگیرد  و هرساله پذیرای گردشگران زیادی باشد.

خانه های تاریخی کاشان

شهر کاشان تنها گوشه ای از شگفتی های معماری ایران است. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به معماری ایرانی و خانه های تاریخی علاقه مند هستید کاشان همان جایی است که باید سفر به آن را تجربه کنید. کاشان همیشه  با خانه های تاریخی و زیبایش مشهور بوده است. این شهر دارای مجموعه بی نظیری از خانه های تاریخی است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

خانه های بروجردی کاشان
خانه بروجردی ها در سال 1236 توسط سید مهدی بروجردی، بازرگان کاشانی ساخته شد. 
  • خانه طباطبایی ها
  • خانه عامری ها
  • خانه عباسیان
  • خانه بروجردی ها

تپه سیلک

منطقه باستانی سیلک اولین تمدن شهرنشینی در بخش مرکزی ایران است که آثار تاریخی ارزشمندی در آن به جای مانده است. مردم غارنشین فلات ایران در پنج هزار سال پیش از میلاد در پی تغییراتی آب و هوایی به دشت ها روی آوردند و زندگی تازه خود را آغاز کردند. قدیمی ترین مردم دشت‌نشین، مردم  سیلک کاشان بودن که آثار زندگی آن‌ها طی جست و جو های متعدد کشف شد.

 اکتشافات باستان شناسی در تپه سیلک که در 4 کیلومتری غرب کاشان قرار دارد نشان می دهد که این منطقه یکی از مهمترین مراکز تمدن در دوره های پیش از تاریخ بوده است. حدود هشتاد هزار سال پیش با جاری شدن سیل در این منطقه، پرده از تمدن چند هزار ساله برداشته شد.

باغ فین

باغ فین کاشان
یکی از 9 باغ ایرانی که در یونسکو به ثبت رسیده است

باغ فین یک باغ سنتی ایرانی است که در کاشان واقع شده و در استان مرکزی ایران قرار دارد. باغ فین به عنوان یکی از زیباترین باغ های ایران شناخته می شود. گزارش های به دست آمده حاکی از آن است که باغ فبن قدیمی ترین باغ در ایران می باشد. باغ فین یک شاهکاری ترکیبی از عناصر طبیعی و منحصر به فرد است.

 گفته ها حاکی از این است که این باغ در اوایل دوران سلسه صفوی در نیمه اول قرن شانزدهم ساخته شده است. امروزه باغ فین یکی از نه باغ ایران است که به عنوان میراث مهم کشور در یونسکو به ثبت رسیده است. سال 2012 ایران باغ فین را به عنوان بخشی از میراث جهانی آن به یونسکو معرفی کرده است.

آدرس باغ فین

باغ فین در جنوب غربی کاشان و در انتهای خیابان امیر کبیر واقع شده است. در مسیر باغ فین، می توانید از تپه سیلک – سایت باستان شناسی کاشان  نیز بازدید کنید.

حمام فین کاشان
حمام فین در باغ فین کاشان واقع شده که به دلیل قتل امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه  مشهور است.

حمام فین کاشان

حمام فین دارای دو ساختمان کوچک و بزرگ است. حمام کوچک تر در زمان صفوی و حمام بزرگ تر در زمان قاجار ساخته شده است. حمام کوچک که به همراه سازه های اصلی باغ ساخته شده توسط نوکران استفاده می شد اما حمام بزرگتر که توسط شاه قاجار ساخته شده بود توسط اشراف مورد استفاده قرار می گرفت. هر دو حمام دارای یک اتاق خواب، یک اتاق گرم، خزانه گرم و چاه می باشد.
دیوارهای حمام بزرگتر با ماسه و آهک خام عایق بندی شده و دارای تکه های مصنوعی گچبری و کاشی های فیروزی ایرانی هستند. حمام دارای چندین اتاق مجاور و یک لابی برای عبور است. اما اهمیت این حمام به دلیل واقع تاریخی مهم آن که ترور امیر کبیر قهرمان ملی ایران است، می باشد. 

پدر امیرکبیر در زمان قاجار به عنوان آشپز برای میرزا ابوالقاسم فراهانی، نخست وزیر قاجار مشغول به کار بود. فراهانی که از هوش سر شار امیر کبیر آگاه شده بود به او اجازه داد تا تحصیلات خود را همراه با فرزندانش ادامه دهد.
بعد ها او امیرکبیر را به خدمات دولتی خود راه داد. امیرکبیر با وجود افکار مشترک با فراهانی به سرعت به قدرت رسید. امیرکبیر که از سال 1227 تا 1230 به عنوان نخست وزیر ناصرالدین شاه خدمت کرده بود، از آن به عنوان یک مدرنیزه کننده یاد می شود که تغییرات اساسی در بسیاری از مناطق، بویژه در زمینه های آموزش و پرورش و مدیریت، ایجاد کرده است.

یکی از بزرگترین اقدامات امیر کبیر، تأسیس مدارس دارالفنون در تهران بود که اولین موسسه مدرن تحصیلی عالی در کشور محسوب می شود. محبوبیت ملی امیر کبیر و اصلاحات مالی که انجام داد موجب نفرت و خصومت تعداد زیادی از درباریان شد.

این خصومت موجب تشکیل یک ائتلافی به رهبری مادر ملکه شد که نفوذ زیادی بر ناصرالدین شاه داشت. امیر کبیر پس از این موضوع به فرماندهی ارتش و از طریق تلاش مادر ملکه به انفرادی در باغ فین کاشان تبعید شد. تنها شش هفته از تبعید امیر کبیر نگذشته بود که تحت دستور ناصرالدین شاه در باغ فین به قتل رسید. امروزه، این حمام میزبان بازدید کنندگان زیادی می باشد.

صنایع دستی

کاشان همیشه جزو معروف ترین شهرهای ایران در زمینه انواع صنایع دستی بوده است. صنعت های مختلفی در این شهر به چشم می خورد که می توان به : مسگری، سفال، کاشی سازی، سرامیک و نگارگری آن اشاره کرد.

کاشان در طول دوره سلجوقی برای منسوجات ، سفال و کاشی های خود بسیار معروف شد و در هر کدام از این صنایع به سطح بالایی دست یافت.

قالی کاشان
قالی کاشان گونه‌ای از صنایع دستی ایران است که هم اکنون نیز در حال تولید می باشد

حتما تا کنون آوازه فرش های کاشان را شنیده اید. قالی کاشان یکی از مهمترین هنرهای سنتی این شهر است.تمام مراحل بافت فرش های دستبافت به دست خود هنرمندان کاشانی  و بدون هیچ محصول شیمیایی تهیه شده انجام می شود.

سفالگری دیگر هنر دستی مردم کاشان است که قدمت آن به 7 هزار سال می رسد. سفالگری جزو اولین صنایع دستی بشر است. اولین نشانه های سفالگری در شهر سیلک مشاهده شد، که چرخ سفالگری متعلق به 4 هزار تا 4500 سال قبل بود.

گیوه بافی صنایع دستی قدیمی ایران است که در بیشتر شهرها روایج دارد. اما بعضی از شهرهای ایران در زمینه گیوه بافی شهرت ویژ ه ای دارند. نشلج یکی از روستای توابع شهر کاشان می باشد که به گیوه بافی معروف است.

سوغاتی های شهر کاشان

کاشان دارای سوغاتی های متنوعی شامل انواع صنایع دستی و شیرینی جات می باشد. سوغاتی های کاشان را می توان به دو دسته تقسیم کرد. اولین دسته سوغات خوراکی و دومین دسته صنایع دستی آن می باشد.

نام کاشان همیشه با گلابش گرده خورده است. امروزه این شهر بزرگ به عنوان مهمترین مرکز تولید گلاب شناخته می شود که در فروشگاه های این شهر به صورت اختصاصی به فروش می رسد. کاشان از قدیم الایام به شهر گل و گلاب معروف بوده است و هر ساله مراسم گلابگیری در آن برگزار می شود. این مراسم از اواسط اردیبهشت آغاز و تا اواسط خرداد ادامه دارد.

سوغات کاشان
این شهر دارای سوغاتی های متنوعی نظیر: گلاب، سفال، فرش و........می باشد.

دیگر سوغاتی کاشان کلوچه آن است. کاشان نیز مانند شهرهای مختلف ایران کلوچه مخصوص به خود را دارد که ظاهری متفاوت از شیرینی های دیگر دارد. مواد تشکیل دهنده این کلوچه شامل پودر بادام و پودر قند، آرد نخود چی و جوز می باشد.

سفر به کاشان

سفر به کاشان برای شما خاطره ای هیجان انگیزی را به همراه خواهد داشت. کاشان با توجه به جاذبه های فراوانش نزد ایرانیان و البته گردشگران خارجی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . اگر قصد دارید که به صورت گروهی به کاشان سفر کنید جالب است بدانید که موسسات رنت خودرو  با اجاره ون خیال شما را بابت حمل ونقل آسوده کرده است. تنها کافی است که با مراجعه به شرکت های اجاره ماشین، خودرو خود را انتخاب کرده و کرایه کنید.

0 / 5. 0

ممکن است به این مطالب نیز علاقه مند باشید
رنگ ماشین
به قلم
|

بی‌شک رنگ سفید اجاره خودرو با راننده پرطرفدارترین رنگ خودرو در کشورمان است. این فراوانی دلایل متعددی دارد که بررسی آن نیاز به مقاله‌ای جداگانه دارد. البته این رنگ مختص به خودروی خاص نبوده و در اکثر کلاس‌ها (اگر نگوییم...

خودرو
به قلم
|

در تابستان در بسیاری از مناطق گرمای بیش از حد دما بالاتر از میانگین بوده است. بنابراین این نکته که چگونه در تابستان ماشین را برای مقابله با گرما تجهیز کنید، تا از ماشین خود و سرنشینان آن محافظت کنید،...

اجاره خودرو در دبی
به قلم
|

دبی به عنوان یکی از توریستی‌ترین شهرهای جهان، می‌تواند یکی از تجربیات منحصر به فرد برای افراد باشد. به همین دلیل دانستن تجربیات کسانی که به این شهر سفر کرده‌اند می‌تواند برای دیگرانی که قصد سفر به دبی را دارند،...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *