جشن کریسمس چیست و تاریخ دقیق آن چه روزی است؟

جشن کریسمس

کریسمس، یکی از مهم‌ترین و شادترین جشن‌ها در بسیاری از فرهنگ‌ها سراسر جهان است، ریشه‌هایی عمیق در تاریخ و سنت‌های مسیحیت دارد. این مقاله شما را با ماهیت کریسمس، اهمیت آن در فرهنگ‌های مختلف و تاریخ دقیق برگزاری آن آشنا می‌کند. کریسمس، که به طور سنتی در 25 دسامبر جشن گرفته می‌شود، بیش از هر چیز به یادآور تولد عیسی مسیح است. این جشن به مرور زمان تحولات بسیاری داشته و به یک پدیده فرهنگی جهانی تبدیل شده است تا محبت، همدلی و شادمانی را در بین مردم گسترش دهد.

کریسمس چیست؟

کریسمس و یا نوئل، نام جشنی در آیین مسیحیت، به منظور گرامی داشت زادروز مسیح برگزار می شود.بسیاری از اعضای کاتولیک و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز 25 دسامبر جشن می گیرند و عده ی دیگری از مردم، این جشن باشکوه را در شامگاه 24 دسامبر جشن می گیرند. به طور کلی، جشن کریسمس تحت تاثیر سنت ها و رسوم سکولار جشن های زمستانی چون ساتورنالیا قرار گرفته است.

تاریخچه کریسمس

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مسیحیان،روز کریسمس را به عنوان سالروز تولد عیسی، پیامبر دینی خود، جشن می گیرند.
کریسمس،از مهم ترین تعطیلات در جهان است که مسیحیان با برگزاری آن به استقبال سال نو میلادی یعنی اولین روز ژانویه می روند.
طبق رسوم قدیمی، این جشن تا پایان روز 6ام ژانویه ادامه دارد.

تاریخچه کریسمس

سنت های جشن کریسمس

سنت های کریسمس دربرگیرنده نصب تصویر سنتی تولد عیسی، تزئین درخت کریسمس،کیک کریسمس،جوراب کریسمس
و تبادل هدیه و کارت تبریک و در آخر حضور بابانوئل در شب عید کریسمس است.
محور کلی این عید، بر ترویج حسن نیت، بخشندگی، گردهمایی خانوادگی در عید و در نهایت مهربانی می باشد.

سنت های جشن کریسمس

ریشه لغوی واژه کریسمس

Christes maesse، به معنی «جشن مسیح» در سال 1151 میلادی وارد واژه زبان انگلیسی قدیم شد.
Xmas، برای نخستین بار در قرن سیزدهموارد زبان گردید.
(Yule) واژه قدیمیتر( یول)، برگرفته از واژه آلمانی انگلوساکسونی، به معنای جشن انقلاب زمستانی است. 
واژه آلمانی وایناختِن، نیز به معنی شب تقدیس شده است. ریشه کریسمس، در تمامی کشورهای دنیا وجود داشته و هم اکنون نیز وجود دارد.

ریشه لغوی واژه ی کریسمس

کریسمس چگونه آغاز شد؟

در اسکاندیناوی، سال نو از 21 دسامبر یعنی شروع فصل زمستان، جشن گرفته می شود.پدران و پسران در این روز برای به رسمیت شناختن بازگشت دوباره خورشید، کنده ای درخت با خود به خانه می آوردند و آن را روشن می کردند و خاموش شدن این کنده ها، چیزی حدود 12 روز به طول می انجامید و مردم اعتقاد داشتند که ایجاد هر جرقه در چوب،نشان دهنده ی توله گوساله ای جدید، در سال جاری خواهد بود.
در زمان های گذشته، بیشتر مردم به ذبح گاوهای خود می پرداختند تا در طول زمستان مجبور به تغذیه کردن آن ها نباشند.
برای عده ای زیادی از مردم، تنها در این زمان از سال، مردم گوشت تازه تهیه میکردند.

کریسمس چگونه آغاز شد؟

جشن های زمستانی پیش از کریسمس

در سنتهای بسیاری از فرهنگها جشن زمستانی از جشنهای بسیار محبوب تلقی میشود و بخشی از آن به کم شدن کارهای کشاورزی در فصل زمستان برمیگردد، از دیدگاه گذشتگان، عید پاک مهمترین جشن در تقویم کلیسایی بوده و کریسمس از اهمیت کمتری برخوردار بود، از سوی دیگر کلیساهای اولیه به جشن گرفتن تولد اعضای کلیسا معترض بودند. برتری جشن کریسمس در دوران مدرن از بسیاری لحاظ منعکس کنده ،تأثیر فزاینده سنت جشنهای زمستانی است که در آن میان میتوان به جشنهای ساتورنالیا، ناتالیس سولیس ایویچتی، یول اشاره کرد.
پس از جایگزینی کریسمس بر جشن های زمستانه، بسیاری از اعضای کلیساهای مختلف اعتراض کردند. اما این روند مورد استقبال عده ی زیادی از مردم قرار گرفت و امروزه، یکی از مهمترین عیدهای مسیحیان می باشد.

آیا روز کریسمس، روز تولد عیسی مسیح است؟

در سال های اولیه دوران مسیحیت، عید پاک تعطیلات اصلی سال بود و هیچکس، تولد عیسی مسیح را جشن نمی گرفت.
در قرن چهارم، مقامات کلیسا تصمیم گرفتند که تولد عیسی مسیح را به عنوان تعطیلات اصلی در نظر بگیرند.اما طبق گفته پوریتانی ها، تولد عیسی در کتاب مقدس ذکر نشده است.
برخی از شواهد نشان می دهد که حضرت عیسی در فصل بهار تولد متولد شده است، اما پاپ ژولیس اول، 25 دسامبر را به عنوان روز تولد عیسی مسیح برگزید.
در ابتدا کریسمس به عنوان عید پاک شناخته می شد.اما در سال 432 و اواخر قرن ششم و اواخر قرن هشتم، کریسمس تا اسکاندیناوی گسترش یافت.

آیا روز کریسمس، روز تولد عیسی مسیح است؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، امروزه جشن کریسمس، یکی از جشن های مهم سال برای مسیحیان است. این عید همانند عید نوروز برای مسلمانان، ارزش دارد.
مسیحیان در فرقه های مختلف، با روش های مختلف، این جشن باشکوه را هرساله جشن می‌گیرند.